Digitaliseringen underlättarDigitaliseringen underlättartillämpningen av FU
Digitaliseringen innebär att stora mängder data laddas upp i så kallade moln. Den fysiska verkligheten möter den virtuella.
Visionen med digitaliseringen är att industrin ska vara en del av en smart uppkopplad värld. Målet är att skapa den smarta fabriken där det mesta är uppkopplat där syftet är att göra industrin mer konkurrenskraftig. Verkstäder ska tillverka så effektivt och så kvalitetssäkert som möjligt.
Det finns hur många digitala produkter som helst som innebär att produktionen kraftigt kan effektiviseras. Ett av flera exempel är Hims (Hermle Information Monitoring Software).
Med denna digitala produkt har ett verkstadsföretag fullständig överblick över en Hermlemaskin-/er och det i realtid.
Det kan röra sig om skärkraftsövervakning – verkstaden får ett meddelande via mejl eller SMS om ett fel har uppstått eller kanske ett verktyg som behöver bytas efter att ha varit i ingrepp ett visst antal gånger.
Med Hims underlättas också tillämpningen av förebyggande underhåll (FU). Här är ett exempel – ett företag kan i ett tidigt skede i processen upptäcka om någonting till exempel är på väg att gå sönder, och kan då undvika en krasch och ett oplanerat stopp.
Det är betydligt mer lönsamt för ett företag att genomföra ett planerat stopp, för att till exempel reparera eller byta ut en maskinkomponent eller att byta ett utslitet verktyg i maskinen, än att få ett oplanerat stopp med allt vad det innebär.
Genom att aktivt arbeta med FU kan verkstäderGenom att aktivt arbeta med FU kan verkstäderhöja produktiviteten och bli mer effektiva. Med FUfår man mindre stillestånd i maskinerna och högretillgänglighet, därmed får ett verkstadsföretag utfler produktionstimmar ur sina maskiner.
Digitaliseringen kan uppfattassom ett enda stort moln. För mångaär det inte greppbart och ligger bortomens verksamhet och horisont.Men som ovannämnda exempel visarär digitaliseringen och digitalaprodukter fullt greppbara.
Mer om Hermle och Hims kan duläsa på sidorna 20–22.
Per Sjögren
Chefredaktör
PS
Du kan läsa Verkstadstidningen på nätet om du jobbar hemma.