Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Ledaren nr 3 2021
    Foto: Mano Davar

    Ledaren nr 3 2021

    2021-03-14
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Svarvning kan rationaliseras på många sätt

    Automation och svarvning är alltid aktuellt. Allt fler företag, framför allt de som inte har automation idag, kommer att satsa på automation för att stärka sin marknadsposition.
      Genom att automatisera kan ett verkstadsföretag kraftigt öka sin produktionskapacitet med befintlig personal. Att låta en robot betjäna en svarv innebär att man får en mycket högre tillgänglighet av maskinen.
      Roboten servar maskinen oavbrutet, laddar alltid ämnen och tar ut detaljer i rätt tid, samt kan utföra arbetsuppgifter, om så önskas, dygnet runt.

    En annan fördel med att automatisera en eller flera svarvar på verkstaden är att obemannad körning kan tillämpas, vilket innebär stora förtjänster. Ett företag, som tillämpar tvåskift med obemannad körning under dag- och kvällstid, kan under natten utföra produktion i cellen helt utan personal på plats.
      Förutom att en operatör per skift sköter en cell kan hen även arbeta vid en annan verktygsmaskin på verkstaden. Automation ger en effektivitetsökning av produktionsprocessen.
      För svarvning finns det flera smarta automationsexempel på marknaden, som den tvåspindliga svarven Okuma 2SP–2500H. I maskinen möjliggörs en mycket snabb hantering under produktionen, utöver det kan detaljer tillverkas med korta cykeltider.
      2SP–2500H har två framåtvända tvillingspindlar, en vänster- och en högerspindel. Till var och en av spindlarna finns en revolver, maskinen har två separata bearbetningsutrymmen.

    Okumasvarven kan automatiseras på flera olika sätt. Förutom med en portalrobot finns också möjligheteten att integrera en inbana (för ingående detaljer) och en utbana (för färdiga detaljer). En annan automationsvariant är att använda ett utlastningsbord och en robot för laddning och plundring.
      2SP-2500H passar mycket bra för massproduktion av till exempel fordonskomponenter. På sidan 28 kan du läsa mer om denna maskinenhet.
      2SP-2500H är bara ett av otroligt många exempel på hur svarvning kan rationaliseras. Det positiva är att det inte enbart är långa serier som automatiseras med hög lönsamhet, även automatiserad kortserieproduktion kan genomföras med hög lönsamhet.

    Per Sjögren
    Chefredaktör

    PS
    Du kan läsa Verkstadstidningen på nätet om du jobbar hemma.

    (Visited 22 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      Än mer tillförlitlig och effektiv mätning med AI

      Ledare 2025-04-23

      Automation stärker AB Sverige

      Ledare 2025-03-21

      Automation kommer ständigt att vara på tapeten

      Ledare 2025-01-13

      En verklighet kan beskrivas på olika sätt

      Ledare 2024-12-05

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.