Mellan den 22–26 september genomförs EMO i Hannover där artificiell intelligens (AI) kommer att vara på tapeten. Enligt VDW, den tyska verktygsmaskin–byggarföreningen, kommer digitaliseringen och AI att spela en central roll under mässan. Utställare och experter kommer att visa praktiska lösningar för smartare och mer effektiv tillverkning.
AI kommer mer och inom verkstadsindustrin vilket är förståeligt. Med hjälp av AI kan verkstadsföretag bli mer effektiva och samtidigt öka sin produktivitet, därmed kan företagen sänka sina produktionskostnader.
AI-teknik finns mer eller mindre i samtliga tekniker som tillämpas inom verkstadsindustrin. När det gäller plåtbearbetning kan AI till exempel hjälpa till att optimera bockningen. Med hjälp av AI kan data från en kantpress analyseras och mönster som människor kanske inte märker kan identifieras. Detta ökar effektiviteten och produktkvaliteten i kantpressen.
Beträffande skärande bearbetning så har Mazak genomfört tester där AI-funktioner har använts, vilket inneburit kraftigt förbättrad produktivitet jämfört med mer konventionell bearbetning.
I vissa bearbetningsapplikationer har de på Mazak kunnat minska vibrationerna med upp till 80 procent, och därmed avsevärt förbättrat produktiviteten. Det är bland annat då man har bearbetat med långa verktyg, vid den typen av bearbetningar uppstår oftast många vibrationer.
AI har funnits länge men det är först under de senaste åren som AI alltmer har anammats inom verkstadsindustrin. Det finns de som menar att AI är ett hot mot jobben, med stor sannolikhet kommer jobb att försvinna på grund av AI.
Samtidigt kommer AI att skapa många nya jobb. Människor får nya arbetsroller som att utföra systemövervakning, det kommer att behövas fler programmerare och framför allt AI-tekniker.
Människor kan fokusera på problemlösning och utveckling medan AI och robotar/automation tar över monotona arbetsuppgifter samt utför farliga och ergonomiskt tunga moment.
Helt klart har AI kommit för att stanna.