Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Minskad miljöpåverkan och sänkta verktygskostnader med rekonditionering
    Seco

    Minskad miljöpåverkan och sänkta verktygskostnader med rekonditionering

    2025-11-03
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Verktygstillverkaren Seco arbetar tillsammans med sina kunder med att omdefiniera hur skärverktyg kan hanteras och användas, vilket ger ökad effektivitet och hållbarhet under hela produktens livscykel.

    En viktig faktor är Secos rekonditioneringsprogram för solida hårdmetallverktyg. Det hjälper kunder att minska både miljöpåverkan och verktygskostnader. Genom sina avancerade rekonditioneringstjänster förlänger Seco verktygslivslängden och banar dessutom väg för smartare, effektivare och hållbarare tillverkning.

    Därför är rekonditionering viktigare än någonsin

    Tidigare brukade slitna verktyg av solid hårdmetall kasseras, vilket bidrog till höga driftkostnader och miljöpåverkan.

    Secos rekonditioneringsprogram är ett bra alternativ för att återställa originalverktygens kvalitet och prestanda, samt förlänga deras livslängd. Genom att ge tillbaka verktygen sin ursprungliga geometri och beläggning förlängs deras livscykel, vilket minskar förbrukningen av råmaterial och miljöpåverkan avsevärt – samtidigt som det sänker verktygskostnaderna.

    Men fördelarna är fler. Pågående geopolitiska risker fortsätter att störa globala leveranskedjor, vilket betonar vikten av närhet till tillverkare. En mer lokalt förankrad rekonditioneringsprocedur förkortar inte bara ledtiderna utan stöder även vidare hållbarhetsmål genom att förbättra den miljömässiga och verksamhetsrelaterade effektiviteten.

    Seco fortsätter att utöka sin globala närvaro inom rekonditionering, med fullständiga möjligheter i nyckelregioner. Förutom återtillverkning har Seco även sitt eget återvinningsprogram för hårdmetallverktyg.

    När verktygen är så slitna att det inte längre är möjligt att återge verktygen sin ursprungliga geometri och beläggning samlar Seco in dem, ser till att de återvinns ansvarsfullt, så att de i slutändan kan omvandlas till nya produkter.

    Digitalisering med hjälp av datamatriskoder

    En viktig faktor i omvandlingen av Secos utbud inom solida hårdmetallverktyg är digital spårbarhet, något som underlättas med datamatriskoder.

    En laseretsad matriskod gör att varje enskilt verktyg kan spåras under hela livscykeln – från produktion till rekonditionering, och slutligen återvinning.
    Digital spårbarhet gör att man kan se status i realtid för varje verktyg i rekonditioneringsslingan – vilket sparar tid, sänker kostnader och möjliggör smartare beslut.

    Den förbättrade spårbarheten gör att kunder kan maximera verktygsanvändningen, optimera bearbetningsprocesser och minska de totala driftkostnaderna. Det handlar inte bara om spårning – det handlar om att uppnå datadriven effektivitet.

    Seco lanserar integrering av datamatriskoder för att ge fullständig spårbarhet till verktygets livscykel. Resultatet? En smart process som gynnar er verksamhet från dag ett.

    Mot en mer motståndskraftig framtid

    Medan produktionslandskapet fortsätter att utvecklas riktar Seco in sig på att leverera hållbara, produkter och tjänster som skapar mervärde. Genom att kombinera avancerade rekonditioneringsmöjligheter med data och analysverktyg ger Seco kunderna möjlighet att bygga smartare, effektivare och mer robusta produktionssystem.

    I dagens industriella landskap är rekonditionering inte längre bara en kostnadsbesparande åtgärd – det främjar strategisk konkurrenskraft för tillverkare inom alla sektorer.

    (Visited 49 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      MF Precision sätter kvalitet i centrum med egen mätning på plats

      Nyheter 2025-11-28

      Intressant teknik i Stuttgart

      Nyheter 2025-11-21

      Rörlasern är en högproduktiv maskin

      Nyheter 2025-10-31

      NITIU har utvecklat ett eget laserlabb

      Nyheter 2025-10-30

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.