Mellan 18–23 september genomförs EMO i Hannover. På denna jättemässa kommer ny smart teknik att demonstreras.
EMO är en av de riktigt stora mässorna i världen när det gäller maskiner och kringutrustningar för metallbearbetning. Den som reser till Hannover kan studera det senaste när det gäller fleroperationsmaskiner, svarvar, multifunktionella maskiner, cad/cam, styrsystem, med mera.
Cirka 2 200 utställare deltar. En av dem är israeliska Iscar (Hall 4, monter E38). De visar bland annat LOGIQ3CHAM med utbytbar 3-skärig borrspets för hög produktivitet och dubbelsidiga LOGIQ4TURN för högpresterande svarvning, utöver det demonstreras en stor mängd högmatningsfräsar som LOGIQ4FEED.
Hos Iscar kan besökarna även studera och diskutera kompletta lösningar för bearbetning av applikationer inom branscher som fordons–, flyg– och formverktygsindustrin.
Mot slutet av veckan kommer Iscars monter att bemannas av svensk personal.
–Vi anordnar som många gånger tidigare en resa ned till mässan tillsammans med kunder, totalt blir vi 140 personer, säger Björn Håkansson, marknadschef på Iscar Sverige.

Åtta företag från Sverige är med, bland annat Finepart Sweden (Hall 6, monter C45) som tillverkar Finecut. I en Finecut utförs mikro-vattenskärning, vilket ger möjligheter att bearbeta i nya och svårbearbetade material som efterfrågas i bland annat elektronikbranschen och inom finmekanisk industri.
Allt fler intresserar sig för Finecut-maskinerna. En anledning är att material som tidigare ansetts reserverade för mycket speciella tillämpningar, numera även finns konsumentprodukter. Ett exempel är mobiltelefoner, där kraven rörande såväl vikt som hållbarhet driver fram nya lösningar.
I en Finecut kan man skära fram mycket små detaljer med hög precision, samt med hög ytkvalitet. Mikro-vattenskärning fungerar i princip som traditionell vattenskärning. Metoden delar också de allmänna fördelarna med denna process, i form av icke-termisk skärning av praktiskt taget alla material.

Hedelius (Hall 12, monter D04), som i Sverige representeras av MaskinFransson, tillverkar tre- och femaxliga fleroperationsmaskiner. Fokus för den tyska maskintillverkaren är högkvalitetsmaskiner med stor avverkningspotential. Under mässan kommer Hedelius att demonstrera ett par av sina modeller bland annat Acura 85 och automation med deras palettsystem Marathon.
En Automationslösning med Marathon och Acura 85 eller Acura 65 är ett flexibelt system där såväl produktion av långa som korta serier kan utföras med hög lönsamhet. Det handlar om en omfattande produktion där många olika typer av jobb kan utföras.
Angående Acura 85 så kan maskinen hantera arbetsstycken i diameter upp till 850 millimeter och med en vikt på upp till ett ton. X/Y/Z i Acura 85 är 900x850x700 mm, matningshastigheter för samma axlar är 40/40/40 meter per minut.
I Acura 85 kan mycket kraftig bearbetning utföras då den kan utrustas med spindlar från 22 kW och uppåt där den kraftigaste spindeln har maxeffekt på 50 kW. Verktygsmagasinet har i standardutförande plats för 80 verktyg.
Hedelius Acura–serie är femaxliga fleroperationsmaskiner där bearbetning av komplexa detaljer med hög precision kan utföras. Det går snabbt att tillverka komponenterna och samtidigt uppnås hög tillförlitlighet.

Okamoto (Hall 11, monter E65) representeras i Sverige av Lichron i Skövde. Det japanska företaget är världens största tillverkare av slipmaskiner. Okamoto grundades 1935 och har idag återförsäljare i 70 länder. Förutom i Japan har företaget även fabriker även i Singapore, Thailand och USA.
Europakontoret med utställningshall ligger i Langen nära Frankurt. Okamoto tillverkar planslipmaskiner, rundslipar, innerslipmaskiner samt lapping/ ytpoleringsmaskiner.
På EMO demonstrerar Okamoto tre maskiner – ACC-63SA1 utrustad med Quick Touch mätsystem, PSG-126CAiQ som är en ny modell i företagets populära CAiQ–serie för plan– och profilslipning.
Den tredje maskinen är IGM-15-NCIII-2B, även det är en ny modell i Okamotos serie för innerslipar med dubbla slipskivor monterade på var sin slid.

Mapal presenterar två nya fräsar för högvolymsfräsning i aluminium. Enligt Mapal är lanseringen en stor nyhet för flygindustrin.
De två nya fräsarna en i solid hårdmetall och vändskär är särskilt intressanta för användning i högprestandamaskiner. Med den nya solida hårdmetallfräsen för grovbearbetning, OptiMill-Alu-Wave för aluminium, uppnår Mapal den fulla potentialen i de snabbaste maskinerna på marknaden med avverkningsvolymer på upp till 21 liter/min.
Samtidigt är det möjligt att använda dessa fräsar i maskiner med mindre effekt. Mapal tar alltså hänsyn till det faktum att flygplansdetaljer ofta tillverkas i maskiner med spindeleffekter på 40 till 80 kW.
För större diametrar används den nya NeoMill-Alu-QBig fräsen med vändskär som är en mycket ekonomisk lösning. För att uppnå spånvolymer på upp till 18 lit./min, är den nya aluminiumfräsen designad för att kunna köra upp till 35.000 rpm (med en diameter på Ø50).
Den nya NeoMill-Alu-QBig-fräsen ger ytfinheter på Ra 0.8 µm och Rz 4.0 µm för grov- och finbearbetning med stora spånvolymer.

Goodway visar fyra maskiner när EMO genomförs i Hannover bland annat GMT-2000.
Det är en multifunktionssvarv som integrerar en 5-axlig fleroperationsmaskin och en svarv i en och samma maskin. Max svarvdiameter med frässpindeln är 660 mm och 420 mm om man dessutom utrustar maskinen med en nedre revolver.
En annan maskin som visas är GTZ-1500Y som är en flexibel maskin för fyraxlig bearbetning med en övre och en nedre revolver.

En höjdpunkt hos Blum Novotest när EMO-mässan genomförs kommer att vara mät- och automationsmjukvaran FormControl X, som kommer att visas i samverkan med en cobot i Blums monter. Mjukvaran ihop med coboten är en smart lösning för fleroperationsmaskiner där maskinintegrerad kvalitetskontroll av arbetsstycken kan utföras i serieproduktion.
Automatiserad övervakning av bearbetningsprocesser i linje med principen om statistisk processkontroll (SPC) möjliggörs. Processen styrs utifrån de registrerade mätvärdena och tidigare definierade varnings- och kontrollgränserna.
För att säkerställa att det fungerar perfekt i obemannad körning och i samarbete med en robotlösning har FormControl X en smart uppriktningsfunktion.
Swedish Machine Tool Company (SMT) som bland annat tillverkar SwedTurn kommer också synas på EMO. Det är en moduluppbyggd svarv som kännetecknas av hög precision och stabilitet. I en SwedTurn bearbetas till exempel komplexa chuckdetaljer och långa axlar. På EMO visas ST300X som ingår i SMT:s nya koncept SwedTurn X.
–SwedTurn X har en nyutvecklad design där vi har utgått från den redan beprövade grundkonstruktionen och förbättrat den. Den nya maskinen är mer användarvänlig jämfört med tidigare SwedTurn-svarvar, säger Victor Backman, vd för Swedish Machine Tool Company.
En SwedTurn är stor och många gånger måste operatörer, för att kunna komma åt inne i maskinen, sträcka på sig eller luta/böja sig framåt. ST300X har förbättrad ergonomi med en större dörröppning.
–I ST300X kan man i stort sett ”gå in i maskinen”, en operatör kan komma mycket nära såväl arbetsstycket som verktygen, säger Victor Backman.
Zayer i Norra Spanien tillverkar stora maskiner som bäddfräsar, golvverk och portalmaskiner. Under EMO-mässan ställer företaget ut Zero och Aetos.
Zero är företagets senaste lanserade horisontella ramm–fräsmaskin. Det är en dynamisk och exakt bäddfräsmaskin som enligt Zayer också har en innovativ design.
Zayer ställer ut maskinen med slutkundens godkännande som ett steg före den slutliga installationen i Schweiz.
Brother kommer att ha en monter fylld med nyheter under EMO. Ingen av maskinerna har funnits på marknaden längre än 18 månader. En av de många nya intressanta maskinerna är Speedio H550Xd1 som är Brothers första horisontala fleroperationsmaskin utrustad med BT30-kona.
I maskinen kan bearbetning av stora och långa arbetsstycken bearbetas med hög produktivitet, vilket inte är möjligt i Brothers mer konventionella fleroperationsmaskiner med BT30-kona (läs: vertikala maskiner). Speedio H550Xd1 har B-axelbord och ett magasin med plats för 30 verktyg.
Brother har profilerat sig genom att använda BT30-kona i stället för BT40-kona i många av sina maskinmodeller. Enligt Brother räcker det många gånger med en BT30-kona i en fleroperationsmaskin i stället för att använda den kraftigare 40-konan. En Brother med en BT30–kona drar mycket mindre
Läs mer om EMO i Hannover i Verkstadstidningen Nr 8.