Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Tema innovation och premiär för ny rullformare när Cidan genomförde öppet hus
    Désirée Lerider i samtal med två besökare. De står vid rullformningsmaskinen ONROLL. Foto: Cidan Machinery
    Désirée Lerider i samtal med två besökare. De står vid rullformningsmaskinen ONROLL. Foto: Cidan Machinery

    Tema innovation och premiär för ny rullformare när Cidan genomförde öppet hus

    2026-01-27
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    När Cidan Machinery Group arrangerade sin CIDANDAG på fabriken i Götene i mitten av januari kom kunder och potentiella kunder från Sverige och Norge för att se på produktionen, diskutera behov inom plåtbearbetningen och ta del av företagets senaste utveckling. Temat under dagen var innovation, både som arbetssätt och som konkret produktutveckling.

    –Det är ett bra tillfälle att möta kunder och erbjuda dem en rundtur i fabriken, säger Chandler Barden som är koncernchef på Cidan Machinery Group.

    Under dagen genomfördes visningar i showroom och samtal kring hur plåtverkstäder och plåtslagerier kan effektivisera sin produktion med rätt utrustning och arbetsflöden.

    En industrinyhet under dagen var presentationen av rullformningsmaskinen ONROLL. Maskinen är utvecklad i Götene och är avsedd för profilering av plåt för tak och byggapplikationer, exempelvis på lantbruks- och industribyggnader.

    –Vi ser en väldigt stor marknad inom detta segment. Tidigare har vi köpt in från Kina, men vi har en sådan kunskap i dag att vi kan utveckla en sådan maskin på egen hand, säger Daniel Hilmersson, säljare i Sverige på Cidan.

    Ett syfte med CIDANDAG var att låta besökare se hur produktutveckling och tillverkning hänger ihop i praktiken, från konstruktion och montage till test och färdig maskin. För en bransch med ökade krav på leveranssäkerhet, repeterbar kvalitet och effektiva flöden blir sådana forum också en möjlighet att fånga upp kundernas erfarenheter och omsätta dem i nästa steg av utveckling.

    En programpunkt var en föreläsning av konstnären och entreprenören Mikael Genberg. Han talade om innovationsprocesser och om att driva idéer från skiss till genomförande.

    Mikael Genberg berättade bland annat om projektet med ett litet rött hus med vita knutar som skickades upp från Kennedy Space Center och vidare till månen, ett initiativ som enligt honom tog 26 år att realisera.

    –Man kan fråga sig varför? Men det ska inspirera och väcka tankar, säger Mikael Genberg.

    Han lyfte också exempel från tidigare projekt, som Hotell Hackspett i Västerås och undervattensboendet Utter Inn, för att illustrera hur ovanliga idéer kan bli möjliga när man kombinerar uthållighet med praktiskt genomförande.

    Cidan Machinery är mest förknippad med tillverkning och försäljning av kantvikar och gradsaxar, men företaget är idag en koncern som förutom Cidan/Göteneds även innehåller varumärken som Thalmann Maschinenbau, Forstner Maschinenbau och nuIT.

    (Visited 61 times, 2 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      MODIG expanderar genom förvärvet av LiCON

      Nyheter 2026-01-30

      Storsatsningen ger PEPAB full kontroll och skapar nya jobb

      Nyheter 2026-01-29

      Anna Falk tar över som vd

      Nyheter 2026-01-28

      Industrin skriker efter kvalificerad arbetskraft

      Nyheter 2026-01-26

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2026 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.