Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Strategiskt förvärv ger Nomo utökad kompetens och närvaro på den nordiska marknaden
    Till vänster: Henrik Walter, VD Nomo Group och till höger: Per Brorsson, VD Avans Group.

    Strategiskt förvärv ger Nomo utökad kompetens och närvaro på den nordiska marknaden

    2024-12-02
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Nomo Group, en del av den globala industrikoncernen Axel Johnson International, förvärvar Avans Group, ett företag känt för sitt omfattande utbud av produkter inom kraftöverföring, och sin marknadsledande expertis inom linjär teknologi.

    Detta strategiska förvärv gör det möjligt för Nomo att växa inom linjärteknik samt stärka sin position på den nordiska marknaden.

    Avans grundades för 35 år sedan i Västerås, Sverige, där företaget fortfarande har sitt huvudkontor. Gruppen består av fyra enheter: Avans Maskintillbehör AB, Avans Linjärteknik AB, GL Maskin & Verktyg AB och tyska enheten Hatzfeld GmbH, alla med olika inriktning som tillsammans bildar ett komplett kunderbjudande.

    Avans Maskintillbehörs produktportfölj innehåller bland annat lager, tätningar och transmissioner, medan övriga enheter är starka inom linjär teknologi med tillhörande produkter och tjänster.

    Tillsammans med välkända leverantörer servar Avans en stabil och mångsidig kundbas inom en mängd olika branscher, inklusive transport, tillverkning, energi och industriteknik. Med sin höga tekniska kompetens inom linjära lösningar har Avans en unik position på den nordiska marknaden, vilket kompletterar Nomos befintliga verksamhet och öppnar för att utöka marknadsräckvidden samt växa inom nya industrisegment.

    ”Jag är glad över att välkomna denna grupp av kunniga, mycket skickliga och passionerade människor till vårt team. Med ett stort utbud av linjär teknologi och automation passar Avans Linjärteknik perfekt för Nomo, vilket gör att vi kan förbättra vår position på marknaden och nå nya kunder.

    Att ha tillgång till Avans värdefulla expertis är avgörande för att vi ska kunna växa inom linjärteknik och industriell automation. Med förvärvet stärker vi också vår position på den svenska MRO-marknaden med teamet från Avans Maskintillbehör,” säger Henrik Walter, VD för Nomo Group.

    De senaste åren har Avans växt och även stärkt sin position utanför Sverige med kunder i Norge, Finland och Italien, samt med en ökad efterfrågan från andra europeiska marknader.

    Per Brorsson, VD för Avans Group, kommenterar förvärvet: ”Vi är glada över att gå med i en större koncern för att accelerera och få vår verksamhet att växa ytterligare. Att gå samman med Nomo kommer att förbättra Avans möjligheter att nå ut med vår produktlinje av linjära produkter, speciellt kulskruvar, i hela Norden”.

    (Visited 51 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Industriföretag måste få bättre förutsättningar – ny ordförande i SME-kommittén

      Nyheter 2025-05-23

      Ett revolutionerande och användarvänligt uppborrningssystem med tre effektiva skäreggar

      Nyheter 2025-05-23

      En koordinatmätmaskin som fungerar i fullt uppkopplade produktionsmiljöer

      Nyheter 2025-05-22

      Allt större intresse för Evoflex

      Nyheter 2025-05-21

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.