Steens Mekaniska i Tidaholm AB har investerat i sitt andra golvverk från Juaristi som har sålts av Mekana Maskin.
Maskinen är en Juaristi ML3 med fräshuvudet ACD7 av hurontyp och simultanbearbetning i två axlar. Maskinen har också dubbel RAM-styrning (linjär och hydrostatisk).
Här är fler tekniska fakta om Juaristi ML3 – fullt styrt rundbord (2000X2000 mm). Utöver det finns det två golvplattor vid sidan av rundbordet, den ena med 6000 X 2000 mm, det andra på 1000 x 2000 mm. Längdrörelsen för X är tio meter. Maximal spindeleffekt är 40 kW.
Steens Mekaniska i Tidaholm har genomfört stora investeringar under det senaste decenniet. 2015 investerades det i nya svetslokaler samt en ny fräshall för det då nya fräsverket Juaristi MX5.
Nu är det återigen dags att flytta svetsutrustningar till nybyggda lokaler och den ”gamla” svetshallen har blivit hemvist åt den senaste Juaristimaskinen.
Steens Mekaniska erbjuder kundanpassade produktionstjänster till kunder inom tillverknings-, maskin- och automationsindustrin. Det är allt från tillverkning och montage av enskilda mekaniska komponenter och delsystem till kompletta maskin- och automationssystem.