Verkstadstidningen
    Facebook Twitter Instagram
    Verkstadstidningen Verkstadstidningen
    Prenumerera på vårt
    nyhetsbrev
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Smart universalgripdon med extra starkt grepp
    Smart universalgripdon från Schunk

    Smart universalgripdon med extra starkt grepp

    2023-03-13
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Kraven på moderna gripdon ökar. De måste vara lätta att integrera, vara anpassningsbara och kunna övervaka processen hela tiden. Schunk tillhandahåller nu den universella lösningen för detta, det nya elektriskt drivna parallellgripdonet EGU.

    Universalgripdonet EGU visar sin styrka i flexibel produktion och tuffa miljöer. Med liten ansträngning kan den integreras och anslutas till alla nätverksmiljöer.

    Tack vare det integrerade gripkraftsunderhållet och funktionen StrongGrip så möjliggörs en ökad gripkraft och gör den till ett pålitligt allroundgripdon för alla typer av hanteringsuppgifter.

    Gripdonet, som är flexibelt, klarar en stor variation av arbetsstycken. Detta är möjligt tack vare fritt programmerbara slag på upp till 160 mm och steglös justering av gripkraften på upp till 3 000N beroende på storlek. EGU:s grepp är alltid säkert tack vare integrerat gripkraftsunderhåll och detektering av förlust av arbetsstycke.

    Vid strömavbrott eller nödstopp bibehålls minst 80 procent av gripkraften. En speciell egenskap hos den här nykomlingen är dess StrongGrip-läge. För arbetsstycken med olika vikt kan gripkraften därmed ökas upp till 150 procent utan att behöva använda ett annat gripdon.

    Framför allt imponerar det smarta gripdonet med sina anslutningsmöjligheter. Schunk erbjuder ett gripdon med alla standardkommunikationsgränssnitt: Profinet, EtherNet/IP, EtherCat, IO-Link och Modbus RTU. Mjukvaruintegrering är extremt enkel med hjälp av de medföljande PLC-funktionsblocken och robot plug-ins.

    Schunk erbjuder EGU med eller utan gripkraftsunderhåll i fyra storlekar: 50, 60, 70 och 80. Den maximala gripkraften är mellan 450 N och 3 000N, beroende på storlek. Lämpliga gripfingrar kan enkelt designas med hjälp av den nya FGR-finger konfiguratorn, som är gratis och finns tillgänglig på Schunks hemsida.

    (Visited 21 times, 8 visits today)
    Verkstadstidningen

    Relaterade artiklar

    Nu börjar vägen mot prispallen i EuroSkills

    Nyheter 2023-03-22

    Dormer Pramet lanserar nya produkter

    Nyheter 2023-03-21

    Timråföretag startade egen produktion med toppmodern teknik

    Nyheter 2023-03-20

    En snabb flerop där produktion med korta cykeltider kan utföras

    Nyheter 2023-03-17
    Hannover Messe

    Verkstadstidningen
    Box 2082
    169 02 Solna
    08-514 934 00

    Besöksadress
    Vretenvägen 6
    171 54 Solna

    Chefredaktör
    Per Sjögren
    08-514 934 06
    per.sjogren@vtf.se

    (Visited 1 times, 1 visits today)
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Verkstadstidningen

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.