Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Smart spännbricka nu ännu bättre
    Axiell rörelse blir radiell kraft Antalet spännbrickor i flänschuckar och dorn varierar beroende på det överförda vridmomentet. Vid axial belastning pressas spännbrickan utåt vilket resulterar i en ökning av diameter/spänning. Den radiella spännkraften kan öka upp till 10 gånger jämfört med den axiala kraften. Detta möjliggör överföring av högt vridmoment över en mycket kort spännvidd på 360 grader.
    Axiell rörelse blir radiell kraft Antalet spännbrickor i flänschuckar och dorn varierar beroende på det överförda vridmomentet. Vid axial belastning pressas spännbrickan utåt vilket resulterar i en ökning av diameter/spänning. Den radiella spännkraften kan öka upp till 10 gånger jämfört med den axiala kraften. Detta möjliggör överföring av högt vridmoment över en mycket kort spännvidd på 360 grader.

    Smart spännbricka nu ännu bättre

    2024-04-23
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Större införselspel och längre livslängd

    RINGSPANN presenterar nya 15° spännbrickor till sina flänschuckar och flänsdorn. Det unika är deras spännoggrannhet på bara 10 µm med ett Delta-D på minst 0,7 mm. Den homogena anspänningen skyddar den bearbetade detaljens ytor och gör flänschuckar och flänsdorn mycket väl lämpade för bearbetning av tunnväggiga, deformationskänsliga precisionsdetaljer.

    RINGSPANN:s LAFF-serie av flänschuckar och LBDF-serie av flänsdornar har varit ledande inom metallbearbetning i många år. Överallt där cylindriska arbetsstycken måste centreras och spännas på inner- eller ytterdiametern garanterar RINGSPANN:s chuckar ett utmärkt resultat.

    Kärnan i flänschuckarna och dornen är RINGSPANN-spännbrickorna. Brickorna kombineras till cirkelformade spännblock som kan variera i tjocklek från 4,0 till 20 mm beroende på antalet brickor.
    Spännblockens storlek anpassas efter den specifika spänndiametern som krävs för att kunna bearbeta arbetsstycket. Standardstorlekarna sträcker sig upp till 170 mm spänndiameter för chuckar och 200 mm spänndiameter för dorn.

    Mer komfort vid laddning av maskin

    Spännbrickorna uppfyller höga kvalitetskrav för precisionsuppspänning och är användbara vid en rad bearbetningsmetoder såsom fräsning, svarvning, borrning, slipning och balansering. Hittills har LAFF flänschuckar och LBDF flänsdorn använt standardspännbrickor med en konvinkel på 9°, vilka har levererat verklig rundnoggrannhet på 10 µm med ett Delta-D på 0,15 mm.

    RINGSPANN har beslutat att vidareutveckla sina spännbrickor med målet att behålla den höga rundnoggrannheten på 10 µm samtidigt som de ökar införselspelet. Resultatet av denna utveckling är två nya spännbrickserier (LHF och LID) och kompletta brickpaket med en konvinkel på 15°, vilka också kan upprätthålla den verkliga rundnoggrannheten på 10 µm.

    Dessa nya brickor möjliggör en spännrörelse som är ungefär fyra gånger större än tidigare och resulterar i ett Delta-D på 0,7-1,0 mm enligt RINGSPANN:s rapport.

    Pressmeddelande från GJS Verktyg

    Faktaruta 1

    Skonsam fastspänning av känsliga arbetsstycken

    Utrustad med de nya optimerade 15° spännbrickorna, finns nu de nya LHFF-flänschuckarna och nya LIDF-flänsdornar anpassade för bearbetning med mycket höga krav. Spännbrickorna ger en hög precision vid centrering, inriktning och fastspänning av cylindriska arbetsstycken vars inre och yttre ytor redan är förbearbetade.

    Tack vare den noggranna cirkulära expansionen av de koniska spännbrickorna så överförs alltid vridmomentet till arbetsstycket med en allsidig uniform tryckkraft. Den homogena anspänningen påp 360° skyddar komponentens ytor och gör att våra LHFF-flänschuckar och LIDF-flänsdorn är väl lämpade för bearbetning av tunnväggiga, deformationskänsliga precisionskomponenter.

    Den tillåtna diameter toleransen för dessa spännverktyg sträcker sig upp till IT13, och för de flesta storlekar även upp till IT14.

    (Visited 83 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Generationsskifte i Edströms – Viktor Wessbo blir ny koncern-vd

      Nyheter 2025-07-01

      Seco Component Guidance ger kunder tillgång till anpassade verktygsrekommendationer på begäran

      Nyheter 2025-06-30

      Teknikföretagens 33 förslag för ett starkare tekniksverige

      Nyheter 2025-06-27

      Finepart Sweden får order på 73 000 euro för precisionsskärning

      Nyheter 2025-06-26

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.