Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Rörlasern är en högproduktiv maskin
    Denna bild är från BLM:s monter på mässan Wire&Tube våren 2024 och visar lite vad som kan tillverkas i en laserskärmaskin. Foto: Per Sjögren
    Denna bild är från BLM:s monter på mässan Wire&Tube våren 2024 och visar lite vad som kan tillverkas i en laserskärmaskin. Foto: Per Sjögren

    Rörlasern är en högproduktiv maskin

    2025-10-31
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Rörlaserskärmaskinen medför fördelar som att skärning med extremt snäva toleranser, ofta ±0,1 mm, kan utföras. Det innebär bland annat mindre materialspill och bättre passform jämfört med svetsning eller montering. En tillverkare av rörlaserskärmaskiner är BLM Group.

    Italienska BLM Group, som representeras av Edströms, är en ledande global tillverkare av maskiner och system för bearbetning av metallrör, profiler och tråd. Företaget är mycket välkänd för sin tillverkning av rörlaserskärmaskiner. De är särskilt omtalade för sin LT-serie som används för att skära, borra och märka rör med hög precision.

    En av BLM:s LT-modeller är LT6 som är utrustad med bland annat ett 3D-skärhuvud som kombinerar hög precision och flexibilitet. LT6 har flera avancerade funktioner som finns i större maskiner, men med lägre investeringskostnad och enklare drift enligt BLM Group.

    BLM:s rörlaserskärmaskin LT6 används bland annat för att skära, borra och märka rör med hög precision. Foto: BLM Group
    BLM:s rörlaserskärmaskin LT6 används bland annat för att skära, borra och märka rör med hög precision. Foto: BLM Group

    LT6, som skär rör från Ø12 mm upp till Ø152,4 mm, kan skära runda, fyrkantiga och rektangulära rör samt öppna profiler och specialprofiler.

    I BLM:s produktprogram finns även den femaxliga rörlaserskärmaskin LT Free. I denna maskin kan mer eller mindre vilka geometrier som helst skäras. Den geometriska friheten som rörlasern har medför att vilken form som helst kan skapas på ett rör eller en profil.

    Maskinens femaxliga skärhuvud kan vinklas hur som helst, vilket gör att man kommer åt överallt. LT Free kan utföra avancerade skärningar i bockade rör.

    LT Free har två skärbord med vägg emellan, vilket innebär att två olika typer av bearbetningar kan utföras.
    Två bord betyder flexibilitet. Ett jobb utförs på det ena bordet, därefter förflyttas skärhuvudet till det andra bordet och skär en helt annan detalj.

    LT Free kan utrustas med två robotar. En maskin med två robotar innebär att man använder en robot för laddning/lossning och den andra roboten för själva bearbetningen, eller så kan båda robotarna arbeta parallellt på olika detaljer.

    I en LT Free kan mer eller mindre vilka geometrier som helst skäras. Den geometriska friheten som rörlasern har medför att vilken form som helst kan skapas på ett rör eller en profil. Foto: BLM Group
    I en LT Free kan mer eller mindre vilka geometrier som helst skäras. Den geometriska friheten som rörlasern har medför att vilken form som helst kan skapas på ett rör eller en profil.
    Foto: BLM Group

    Dubbla robotar i en LT Free ger högre effektivitet, flexibilitet och automationsgrad. Det innebär minskat stillestånd, kortare cykeltider och gör maskinen bättre anpassad för varierande produktionsbehov.

    Dagens rörlasrar, från till exempel BLM, är högproduktiva maskiner som utför avancerade bearbetningsuppgifter. Bearbetade rör efterfrågas bland annat av företag inom fordons- och byggindustrin samt maskin– och möbeltillverkare.

    Allt fler inom industrin upptäcker att rörlaserskärmaskinen kan ersätta och vara ett alternativ till andra processer som sågning och borrning. I dagens rörlasrar bearbetas profiler helt färdiga i en enda uppspänning. Det öppnar bland annat upp för att rör kan användas inom konstruktion i betydligt större utsträckning än vad som tidigare var fallet.

    Här är ett av många exempel – genom att skära till en tapp (i en rörlaser) som passar in i ett annat hål får man en bajonettfattning och därmed kan två sidor låsas ihop och monteras till en detalj/produkt.

    Kan ett led i produktionen elimineras genom att en produkt tillverkas på ett annat sätt än jämfört med tidigare har mycket tid sparats. Och tid är pengar.

    En rörlaserskärmaskin kan användas för att kapa ett led i produktionen av en produkt.

    (Visited 65 times, 3 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      Kuka satsar i Mälardalen

      Nyheter 2025-11-10

      Anna Karin sätter människan i centrum när industrin blir smart

      Nyheter 2025-11-06

      Merx Svenska köper sin tredje femaxliga Hedelius på drygt ett år

      Nyheter 2025-11-05

      SKF storsatsar på Göteborgsproduktionen

      Nyheter 2025-11-04

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.