Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » På Part Precision gillar de Tsugami
    Jonas Zachrisson, vd på Part Precision Sweden
    Jonas Zachrisson, vd på Part Precision Sweden

    På Part Precision gillar de Tsugami

    2023-01-17
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Det finns en hel del verkstäder i vårt avlånga land som använder sig av ett dominerande maskinmärke i sin produktion. Ett sådant företag är Part Precision Sweden AB. Av 29 styrda maskiner på verkstaden har 23 tillverkats av Tsugami.


    Part Precision Sweden AB i Mariestad är en underleverantör som tillverkar finmekaniska komponenter av mycket hög precision. Kunderna finns över hela världen.

    Produktionen består till största delen av tillverkning av komponenter/produkter till medicinteknik– och dentalbranschen.

    Tandimplantat är det vi tillverkar mest av, säger Jonas Zachrisson, vd på Part Precision Sweden.

    Med andra ord bearbetas det mycket i titan på företaget. Titan är ett starkt material, har låg vikt och är, enligt många inom verkstadsindustrin, svårbearbetat. Part Precision tillverkar även en hel del i nyckelbaserade superlegeringar, till exempel Inconel.

    En betydande del av produktionen utförs i längdsvarvar där Part Precision använder sig av Tsugamimaskiner. För inte så länge sedan installerades ytterligare två Tsugamimaskiner på verkstaden av MaskinFransson som representerar Tsugami i Sverige.

    Båda längdsvarvarna är av modell B0326E-III som är uppföljaren till Tsugamis storsäljare B0326E-II.

    –B0326E-III har bland annat starkare motorer och är stabilare än föregångaren, säger Anders Dahl, teknisk chef på Part Precision och delägare i företaget.

    B0326E–III bearbetar material upp till diameter 32 mm, har sex styrda axlar plus två C–axlar. Andra förbättringar i denna längdsvarv är ökad snabbtransport och termisk kompensering.

    På Part Precision är de nöjda med Tsugami och de ser fördelar med att ha ett maskinmärke i botten.

    Operatörerna kan maskinerna. Vi behöver inte ändra programmen, det är lätt att flytta runt operatörer mellan olika Tsugami–maskiner vilket ger oss stor flexibilitet. En operatör kan sköta flera maskiner, säger Jonas Zachrisson.

    Stefan Hallonborg, säljare på MaskinFransson, har sålt 15 Tsugamimaskiner till Part Precision
    Stefan Hallonborg, säljare på MaskinFransson, har sålt 15 Tsugamimaskiner till Part Precision

    På MaskinFransson är det säljaren Stefan Hallonborg som arbetar mot Part Precision. Han har varit anställd på MaskinFransson sedan 2013 och har sålt 15 Tsugami till Mariestadsföretaget. Stefan Hallonborg menar att verkstäder som köper Tsugami gör det bland annat för att maskinerna är prisvärda.

    –En köpare får mycket maskin för pengarna, Tsugami tillverkar bra maskiner. Ett exempel är Part Precision, de tillverkar mycket avancerade produkter i svårbearbetade material och de köper enbart Tsugami, säger han.

    –Tsugami har också ett brett sortiment.

    Tsugami betyder precision på japanska.

    Part Precision Sweden kommer med stor sannolikhet att köpa fler Tsugami av MaskinFransson. För längdsvarvar från Tsugami är riktiga arbetshästar. En längdsvarv innebär en stor potential för företag då de medför en extremt hög avverkningskapacitet.

    Längdsvarvar är mångsidiga och utrustade med många tekniska finesser som sammantaget innebär att cykeltider kan kortas och därmed också genomloppstider för batcher/produkter.

    I en längdsvarv kan bearbetning med hög noggrannhet på detaljer erhållas, ytorna på detaljerna blir också mycket fina.

    Längdsvarven är stabil och snabb eftersom tiden från spån till spån är kort, därför kan bearbetning av detaljer med korta stycktider genomföras. Det är heller inga långa uthäng i en längdsvarv, skärplattor och verktyg håller mycket bra.

    I en längdsvarv är det korta indexeringsvägar mellan olika verktyg. Om man jämför med en traditionell cnc-svarv med revolver ska den först indexera och sedan gå ned till bearbetningsstället, det tar tid.

    I en längdsvarv kan produktionsprocessen ”från stång till färdig detalj i en enda maskin” tillämpas. Dels kan sexsidig bearbetning ske då både fram- och baksidan på detaljer kan bearbetas komplett färdiga från stång. Det finns maskiner där tre verktyg kan vara i ingrepp simultant och där varje verktyg kan ha oberoende matningshastighet.

    Part Precision Sweden grundades 2011 och ägs idag av Anders Dahl, Jarkko Peltola och Karl Blomdahl. För tio år sedan hade företaget tre anställda, idag är antalet medarbetare 35. Part Precision omsätter runt 50 miljoner kronor.

    Victor Bremer är cnc-operatör och har arbetat på Part Precision i 1,5 år. Foto: Per Sjögren
    Victor Bremer är cnc-operatör och har arbetat på Part Precision i 1,5 år. Foto: Per Sjögren

    Det är stort fokus på kvalité hos Part Precision.

    –Det är höga krav på både ytfinheter och toleranser. Det är också krav på spårbarhet, bearbetade detaljer ska även rengöras och hanteras på rätt sätt, säger Jonas Zachrisson.

    För att säkerställa denna kvalité används mätmaskiner men också mikroskop. Part Precision är certifierade enligt ISO 13485:2016 som är för medicintekniska produkter.

    ISO 13485 är ett ledningssystem för kvalité som ställer krav på ett kvalitetsstyrningssystem som är specifikt för medicintekniska industrin. Säkerhet och kvalitet är avgörande inom denna verksamhet.

    ISO 13485 kan tillämpas av tillverkare av egna produkter, legotillverkare och organisationer som stödjer dem som tillverkar medicinteknisk utrustning.

    Verksamheten hos Part Precision innebär att företaget är beroende av medarbetare med hög kompetens. Att hitta kvalificerad arbetskraft är inte det enklaste.

    –Det är huggsexa om cnc–operatörer och andra verkstadstekniska yrken här i regionen, säger Jonas Zachrisson.

    –Ska vi kunna växa kan vi inte förlita oss på att få in helt färdiga cnc–operatörer.

    Ett sätt att få tillgång till duktiga medarbetare är att internutbilda nyanställda. Part Precision har också startat något som de kallar för PPS Academy.

    –Den har ännu inte kommit i gång. När så blir fallet är målet att PPS Academy ska bli en mer uppstyrning av internutbildningen, säger Jonas Zachrisson.

    Studerande på PPS Academy kan vara såväl nyanställda som befintliga medarbetare som vill lära sig nya arbetsuppgifter och gå vidare inom företaget. PPS står för Part Precision Sweden.

    Part Precision Sweden har 23 längdsvarvar samtliga har tillverktas av Tsugami
    Part Precision Sweden har 23 längdsvarvar samtliga har tillverktas av Tsugami
    (Visited 134 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      Industriföretag måste få bättre förutsättningar – ny ordförande i SME-kommittén

      Nyheter 2025-05-23

      Ett revolutionerande och användarvänligt uppborrningssystem med tre effektiva skäreggar

      Nyheter 2025-05-23

      En koordinatmätmaskin som fungerar i fullt uppkopplade produktionsmiljöer

      Nyheter 2025-05-22

      Allt större intresse för Evoflex

      Nyheter 2025-05-21

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.