Hos Olsons Maskinservice i Vingåker råder det en mycket positiv stämning, bakom sig har de haft ett bra och starkt 2022. Omsättningen ökade med drygt 40 procent jämfört med föregående år.
– Det är bra tryck på marknaden för pressar, säger Patrik Olson, marknadschef på Olsons Maskinservice.
Företaget funderar även på att expandera och börja sälja nya typer av maskiner.
– Marknaden är visserligen mättad på de maskintyper som vi har i åtanke, men vi har ett stort plus och det är vår starka serviceorganisation, säger Patrik Olson.
Olsons Maskinservice AB arbetar med försäljning av alla typer av pressar och automationslösningar och har en bra marknadsposition på den svenska marknaden. De utför kontraktsservice och reparationer av mekaniska och hydrauliska pressar. Olsons Maskinservice är bland annat återförsäljare av presstillverkare som Hursan Pres och Zani.
Italienska Zani är en av de stora presstillverkarna i Europa och bygger pressar som håller mycket hög kvalité. Företaget till verkar allt från konventionella excenterpressar till servopressar. Zani kan bland annat tillhandahålla nyckelfärdiga lösningar, det är kompletta färdiga linor helt enligt kundens önskemål. Zani bygger bland annat servopressar. Sedan i början av detta år är Olsons Maskinservice även generalagent i Norden för turkiska CoilTech.
Det är ett turkiskt företag som bygger tre typer av produktionslösningar för hantering av coil. De tillverkar bland annat bandmatningsutrustningar från coil, det som traditionellt menas haspel, riktverk och valsmatarverk.
CoilTech brukar använda sig av tyska kvalitetsprodukter i produktionslösningarna, till exempel styrsystem från Siemens och hydraulik från Bosch Rexroth.