Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Ny version av Equator
    Equator-X 500 klarar två mätmetoder, den kan användas som en koordinatmätmaskin och även som en konventionell Equator. Foto: Renishaw

    Ny version av Equator

    2025-12-10
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Brittiska Renishaw har lanserat en ny modell av sin Equator.

    –Equator-X 500 klarar två mätmetoder, den kan användas som en koordinatmätmaskin och även som en konventionell Equator, säger Hans Etznér, försäljningschef för Norden på Renishaw AB.

    Han förklarar skillnaden Absolute och Compare:
    –Vid Absolute behövs ingen master, referensdetalj, det vill säga ingenting att jämföra med, det går att mäta direkt på detaljerna. När Compare tillämpas jämförs en detalj med en referensdetalj som den mer konventionella Equatorn.

    Equator-X 500 har unika möjligheter för tillverkare gör det möjligt för dem att välja den optimala mätmetoden – Absolute eller Compare – för deras specifika processutmaning, vilket i praktiken innebär att två system kan användas i ett.

    EquatorX-systemet har utvecklats för att möta utmaningarna i verkstadsmiljöer där produktvariation och frekventa designändringar kräver mätsystem som kan erbjuda snabbhet, flexibilitet och användarvänlighet för att hålla jämna steg med bearbetningskapaciteten.

    De viktigaste fördelarna inkluderar ökad genomströmning genom hög­hastighetsmätning som ökar inspektionskapaciteten; fullt spårbar verifiering av delar i processen direkt på verkstadsgolvet, vilket möjliggör kontinuerlig validering av tillverkningsprocessen; samt flexibiliteten att välja den optimala mätmetoden för varje applikation med en och samma enhet.

    Equator är ett mätsystem som med skanning kontrollerar om en detalj skiljer sig från de förprogrammerade värdena på en referensdetalj. Equator är till för att placeras i produktionen och det är ett rationellt sätt att kontrollera komponenter.

    (Visited 52 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      Prima Power har utvecklat ett banbrytande 3D-laserskärsystem

      Nyheter 2025-12-16

      Ny säljare hos Din Maskin

      Nyheter 2025-12-15

      Sandvik Coromant återvänder till Elmia Verktygsmaskiner

      Nyheter 2025-12-12

      Landegrens Legomek fortsätter att satsa på Quaser

      Nyheter 2025-12-09

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.