GL Maskin & Verktyg AB arbetar med egna agenturer och är återförsäljare av ledande maskin- och verktygsleverantörer åt den svenska verkstadsindustrin. Företaget har stora framgångar med produkter från ledande tillverkare som Stiefelmayer, Reishauer, Forkardt, König med flera.
–Dygnet har bara 24 timmar och nu har jag nått en nivå där jag inte mäktar med att utveckla företaget ytterligare samtidigt som den här positionen innebär ett stort ansvarsåtagande gentemot företagets kunder, ett ansvar som jag absolut inte får svika, säger Niclas Fhürong.
Han fortsätter:
–Lösningen på problemet infann sig i våras när jag via en gemensam bekant träffade Pelle Brorsson, vd för Avans-gruppen. Vi hade ett givande samtal som utmynnade i att vi båda såg de uppenbara fördelarna med ett samgående mellan våra företag.
För GL Maskins kunder kommer det här att bli utmärkt bra menar Niclas Fhürong.
–Det blir snabbare svarstider och bredare helhetslösningar med hjälp av Avans konsultverksamhet. Dessutom avstannar inte verksamheten i två veckor om jag skulle råka få en tegelpanna i huvudet.
Vidare säger Niclas Fhürong att han även på ett annat plan är glad över den här företagsaffären.
–Det normala är ju att storbolagen köper små specialister som sedan sugs upp och försvinner i det stora företaget. Det här är inte bra för branschen, tror jag. Specialistföretagen måste få bevara sitt fokus för att kunna fortsätta att utvecklas och leverera. Och det kommer GL Maskin att kunna göra i Avans-gruppen.
Anledningen till att Pelle Brorsson köpte GL Maskin och Verktyg är att Avans-gruppen är en oberoende leverantör av högkvalitativa produkter till verkstadsindustrin.

–Det är GL Maskin också samtidigt som de har ett sortiment som kompletterar vårt. Vi kommer nu att kunna erbjuda beredningar på ett annat sätt eftersom vi får kontroll över hela leveranskedjan. Sedan räknar jag med alla möjliga synnergier när vi börjar marknadsföra GL Maskin som ett nytt varumärke i vår portfölj.
Avans-gruppen består av moderbolaget Avans Production och fyra dotterbolag: Avans Maskintillbehör, Avans Linjärteknik, Hatzfeld Gmbh och den nya medlemmen GL Maskin & Verktyg.
Avans Maskintillbehör erbjuder service och försäljning av transmission. Sortimentet omfattar bland annat remdrifter, lager, växlar, motorer och frekvensomriktare.
Avans Linjärteknik gör vad de heter, dvs erbjuder service och försäljning av linjära produkter, såsom kulskruvar, skenstyrningar, servosystem, momentdragare, linjärmoduler och aluminiumprofiler med mera.
Hatzfeld Gmbh, som förvärvades 2015, arbetar uteslutande med kulskruvar till de stora biltillverkarna.