Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Mycket teknik att studera hos MaskinFransson
    En av maskinerna i hallen var den femaxliga fleroperationsmaskinen Hedelius Acura 65 EL. Foto: Per Sjögren
    En av maskinerna i hallen var den femaxliga fleroperationsmaskinen Hedelius Acura 65 EL. Foto: Per Sjögren

    Mycket teknik att studera hos MaskinFransson

    2023-06-21
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    När MaskinFransson genomförde öppet hus i maj fanns åtta maskiner utställda, bland annat Quaser, Hedelius Acura och Tsugami.

    MaskinFransson, som ligger i natursköna Hölö i Sörmland, har byggt ut sina lokaler från 600 kvm till 1 000 kvm. Den 25 maj var det invigning av utbyggnationen.

    –Vi behövde mer plats, vi vill kunna hantera fler maskiner än vad vi kan idag. Även börja satsa lite mer på begagnade maskiner, vilket vi inte har haft plats för tidigare, säger Henrik Fransson, försäljningschef och huvudägare av MaskinFransson.

    Det är en stor satsning som maskinleverantören i Hölö har genomfört, en av deras största på ett par decennier. Invigningen var ett bra tillfälle att också genomföra ett öppet hus.

    Under dagen demonstrerades fleroperationsmaskiner, svarvar och en kapmaskin (Cosen).

    –Quaser, Tsugami, Hedelius och Hwacheon är de märken som vi säljer bäst av, säger Henrik Fransson.

    Under öppna huset demonstrerades Hedelius Acura 65 EL som är en femaxlig fleroperationsmaskin där bearbetning av komplexa detaljer med hög precision kan utföras.

    Acura 65 är en kompakt maskin som kan utrustas med HSK A63. X/Y/Z är 700x650x600 mm. En finess är den stora skjutdörren som i kombination med den låga bädden ger en operatör direkt tillgång till arbetsstycket för uppspänning eller kontroll av ämnet.

    MaskinFransson har sålt bra av Acura 65 som har funnits på marknaden sedan 2016. Förutom Acura 65 finns också Acura-modellerna 50 och 85.

    Hedelius har utvecklat Acura för att möjliggöra femaxlig bearbetning av komplexa detaljer med hög precision, där det går snabbt att tillverka komponenterna och samtidigt uppnå hög tillförlitlighet.

    Taiwanesiska Quaser är vanligt förekommande på svenska verkstäder. Sedan 1995 har MaskinFransson sålt en bra bit över 300 Quaser i Sverige. Quasern kan beskrivas som en prisvärd fleroperationsmaskin där höga varvtal kan kombineras med höga vridmoment.

    En Quaser kan beskrivas som en prisvärd fleroperationsmaskin där höga varvtal kan kombineras med höga vridmoment. Under öppna huset demonstrerades den treaxliga modellen MV184 P. Foto: Per Sjögren
    En Quaser kan beskrivas som en prisvärd fleroperationsmaskin där höga varvtal kan kombineras med höga vridmoment. Under öppna huset demonstrerades den treaxliga modellen MV184 P. Foto: Per Sjögren

    Quaser har ett brett program av vertikala, horisontala och femaxliga fleroperationsmaskiner.
    Under utställningen kunde besökare studera MV184 P som är en treaxlig maskin som är förberedd för en fjärde axel. Styrsystemet är Heidenhain TNC 640 och XYZ är 1020x610x610 mm. Maskinen utrustas med BT40 BigPlus, maximalt spindelvarvtal är 12 000 rpm.

    På svarvsidan demonstrerades bland annat längdsvarven Tsugami B0326E-III. Denna modell har starkare motorer och är stabilare än föregångaren B0326E-II som har varit en riktig storsäljare.

    B0326E–III bearbetar material upp till diameter 32 mm, har sex styrda axlar plus två C–axlar. Andra förbättringar i denna längdsvarv är ökad snabbtransport och termisk kompensering.

    En längdsvarv från Tsugami innebär en stor potential för företag då den medför en extremt hög produktivitet för en inte särskilt stor investering.

    Tsugami B0326E–III är mångsidig och utrustad med många tekniska finesser. Foto: Per Sjögren
    Tsugami B0326E–III är mångsidig och utrustad med många tekniska finesser. Foto: Per Sjögren

    Tsugami B0326E–III är mångsidig och utrustad med många tekniska finesser som sammantaget innebär att cykeltider kan kortas och därmed också genomloppstider för batcher/produkter.

    Det fanns mycket att studera under öppna huset. Mer från MaskinFranssons event kan du läsa i nummer 7 av Verkstadstidningen som utkommer den 11 augusti.

    (Visited 107 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      Ett samarbetsavtal för att stärka Nordens plast- och gummiindustri

      Nyheter 2025-05-12

      Så lockar Lernia fler kvinnor till bristyrken som montör och CNC-operatör

      Nyheter 2025-05-09

      Opima förvärvar Landqvist Mekaniska Verkstad AB

      Nyheter 2025-05-08

      En arena där hållbarhet, teknik och material möts

      Nyheter 2025-05-08

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.