Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Mycket effektiv spånhantering med Raptor
    Raptor är en spånpress som på ett unikt sätt löser spånproblemen. Raptor ger ökad tid för obemannad körning. I stället för att operatören måste bevaka maskinen kan hen utföra andra arbetsuppgifter på verkstaden. Ökad produktivitet med andra ord. Foto: Tord Käck

    Mycket effektiv spånhantering med Raptor

    2024-10-25
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Unik förädling av spån direkt vid CNC-maskinen ger ökad produktivitet, ökad lönsamhet och det är miljösmart. Detta blir verklighet med spånpressen Raptor.

    Spånhantering är för många ett svårlöst problem inom skärande bearbetning. Spånet kräver kontinuerlig tillsyn och kan lätt sätta stopp i produktionsflödet. Haveri av en spåntransportör är inte ovanligt om/när spån-nystan dras in i spåntransportören på undersidan. Automatiserad hantering av spån har alltid varit en svår nöt att knäcka.

    Ett företag som hanterar mycket spån är Danielsson Innovation AB i Smedjebacken som tillverkar flugfiskerullar i världsklass. I produktionen bearbetar man bort cirka 95 procent av solida aluminium–rundkutsar. Det blir en blandning av lång- och kort-spån och ibland även restbitar från luck-fräsning.

    Längst ned i dumplådan finns en patensökt krossvals som täcker hela maskinens bredd. Konstruktionen innebär att det går att dumpa 900 liter spån i maskinen som den med enkelhet ”tuggar i sig”. Foto: Tord Käck
    Längst ned i dumplådan finns en patensökt krossvals som täcker hela maskinens bredd. Konstruktionen innebär att det går att dumpa 900 liter spån i maskinen som den med enkelhet ”tuggar i sig”. Foto: Tord Käck

    Resultatet av spånmängden gör att man tidigare inte kunde köra obemannat på det sätt man önskade. Dels för att mycket tid spenderades på spånhantering och att de på Danielssons insåg att potentialen att pressa spånet direkt vid maskinen var avgörande för att den nya maskinen, med robotbetjäning, skulle kunna köras obemannat under längre tid.

    Då byggde de på Danielssons en egen kompakt spånhanterings-maskin som går under namnet Raptor. Företaget har använt spånpressen i sin egna produktion under många år. Undan för undan har Raptor förfinats och är nu i ett stadie där man beslutat att göra den tillgänglig på marknaden.

    –Raptor är en maskin som nu är hård-testad under flera år i vår egen produktion. Vi visste att det skulle bli bra, men den har verkligen överträffat våra högt ställda förväntningar, 
säger Tomas Danielsson, vd på Danielssons Innovation och skaparen av Raptor.

    Tomas Danielsson fortsätter:
    –Med en 900 liters klassisk tippcontainer så måste jag dra undan spånet under transportören i snitt var 30:e minut, och blir då uppbunden till spåncontainern. Om vår Raptor står och tar emot spån direkt under transportören så kan jag köra minst 24 timmar obemannad produktion, säger Tomas Danielsson.

    –Raptor ger mig tid att göra vettigare saker än att raka undan spån som en passup, dessutom får jag mycket mer betalt för hårt pressade puckar. Nära LME*–priser om det är rätt köpare.

    –Nu har jag en tillförlitlig automatisering även av spånet vilket betyder att hela min produktionskedja är automatiserad för obemannad produktion. Dessutom ökar vår lönsamhet och Raptor är miljösmart.
    Kapaciteten hos Raptor ligger på någonstans mellan 25 till 50kg AL/h, och hos Danielsson Innovation snittar man 30-40 kg/h i dagsläget.

    Den ekonomiska kalkylen är helt uppenbar. Om man går från att sälja blandat AL–spån till att sälja definierade kutsar så är det rimligt att få uppåt 15-17kr/kg extra betalt. Så om en CNC-maskin gör 10kg spån/h så kan en Raptor öka vinsten med 150-170 kr/h. Raptor och delar av funktionerna i maskinen är patenterade.

    Här följer några fakta om Raptor. Maskinen hanterar riktigt besvärliga långspån även kortspån eller en blandning. Den kan även spotta ut restbitar. Raptor kan användas direkt integrerad med maskinens spåntransportör.

    Eventuella spånnystan dras ur transportören och transportörhaverier elimineras.

    Maskinen kan även användas fristående, för flera maskiner. Då kan man dumpa i cirka 900 liter åt gången.
    Spånhanteringsmaskinen kompakterar AL–briketter av så hög densitet att man kan sälja direkt till smältverk. Bör då ge möjligheter att få bra betalt.

    Pressrelease från Danielsson Innovation som har redigerats av Verkstadstidningen.

    *London Metal Exchange (LME) är en av världens största marknadsplatser för handel med industriella metaller.

    (Visited 146 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Europapremiär för ny Okuma

      Nyheter 2025-07-10

      En gigant har skapats

      Nyheter 2025-07-09

      Högskolan Väst storsatsar på AI

      Nyheter 2025-07-07

      Duroc köper Chuckcenter

      Nyheter 2025-07-04

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.