Schweiziska Thalmann, som sedan 2022 ingår i det svenska företaget Cidan Machinery, tillverkar långbockningsmaskiner.
Thalmann är världsledande i sin nisch och har en stark meritlista när det gäller effektivitetsförbättringar, kostnadsminskningar samt högre precision och flexibilitet.
Maskinen på bilden, en Thalmann TD 200, har Cidan var sålt till ett svenskt företag.
En långbockningsmaskin kan göra alla profiler som en kantvik kan, men en långbockningsmaskin kan göra längre profiler och få upp kapaciteten genom att köra tre profiler åt gången. För de som är i behov av kapacitet och samtidigt flexibilitet är en Thalmann ett mycket bra val.
En Thalmann TD–dubbelbockare är utrustad med spjutspetsteknologi inom profiltillverkning. Med hjälp av fem torsionsaxlar styrs samtliga rörelser i bockningsprocessen ypperligt precist och skapar fullständig parallellitet utmed hela maskinens längd.
Exaktheten i rörelserna fås genom monterade pulsgivare på varje axel. Den synkroniserade kraftöverföringen fullständigt utraderar den vridning som normalt uppträder över tid. Det innebär att en TD–dubbelbockare åstadkommer en noggrannhet på +/- 0,5 mm från maskinens första bockning till dess sista.