Verkstadstidningen
    Facebook Twitter Instagram
    Verkstadstidningen Verkstadstidningen
    Prenumerera på vårt
    nyhetsbrev
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Många kunder reste med Iscar till EMO

    Många kunder reste med Iscar till EMO

    2019-10-10
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    135 kunder från svenska verkstadsföretag valde att resa med Iscar Sverige till EMO-mässan i Hannover (som gick av stapeln 16-21 september). Iscar Sverige genomförde resor både med buss och med egenchartrat flyg, där deltagarna förutom möjligheten att besöka mässan under två dagar, även hade nyttan av att kunna utbyta erfarenheter med varandra.

    Resorna med Iscar kan beskrivas som en arena och kan kanske förbättra svensk industris konkurrenskraft.

    –Det var många olika kunder som reste med oss, såväl stora som små företag. När de fick chansen att lära av varandra blev det som ett forum, säger Weine Werlevik, vd för Iscar Sverige.

    Iscar är ett israeliskt företag. Under mässdagarna var det i vanlig ordning mycket välbesökt Iscars monter. Besökarna kunde diskutera nya lösningar inom olika produktområden men också studera kompletta bearbetningslösningar för specifika applikationer, samt ta del av hur digitala hjälpmedel kan öka produktiviteten.

    En produkt som demonstrerades var Multi F Grip. Det är ett revolutionerande avstickningssystem som innebär högre produktivitet och bättre produktionsekonomi vid svarvning. Multi F Grip är ett mycket stabilt system som har en förstärkt grundhållare och fyrkantig adapter med fyra skärlägen.

    Med Multi F Grip går det att sticka av svarvade detaljer med mycket höga matningar och risken för vibrationer minskas avsevärt med detta system.

    Detta gäller även vid avstickning av stora diametrar. En annan fördel med Multi F Grip är längre livslängd på skären.

    (Visited 1 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

    Relaterade artiklar

    Stålåret 2022 – en utmanande omvärld med fortsatt fokus på en hållbar och konkurrenskraftig järn- och stålindustri

    Nyheter 2023-02-07

    Industrianläggningen sparar över €40 000 per år efter att ha optimerat sitt tryckluftssystem med CEJN-produkter

    Nyheter 2023-02-06

    Ny verkstad för underhåll av järnvägsfordon invigd i Hallsberg

    Nyheter 2023-02-03

    Indutrade förvärvar tysk tillverkare av små precisionsverktyg

    Nyheter 2023-02-02
    Hannover Messe

    Verkstadstidningen
    Box 2082
    169 02 Solna
    08-514 934 00

    Besöksadress
    Vretenvägen 6
    171 54 Solna

    Chefredaktör
    Per Sjögren
    08-514 934 06
    per.sjogren@vtf.se

    (Visited 1 times, 1 visits today)
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Verkstadstidningen

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.