Verkstadstidningen
    Facebook Twitter Instagram
    Verkstadstidningen Verkstadstidningen
    Prenumerera på vårt
    nyhetsbrev
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Lisjö Produktion köper två nya Okumor av Stenbergs

    Lisjö Produktion köper två nya Okumor av Stenbergs

    2021-03-24
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    ”De nya Okuma-maskinerna kommer att passa som hand i handske för kommande utmaningar”, säger Thomas och Robert Englund ägare till Lisjö Produktion AB i Surahammar. 

    De två Okuma-maskinerna, en LU3000 och en LU4000 kommer att integreras ihop med robotceller från Marab (Mora Automation & Robotteknik AB) som har levererat flera celler till Lisjö Produktion.

    –Sammantaget har nu Lisjö tre LU-maskiner. Vi är glada över förtroendet att få leverera fler maskiner till Lisjö Produktion, säger Thomas Åkermark, Area Sales manager på Stenbergs.

    Okuma LU3000 och LU4000 är högproduktiva 4-axliga svarvar med drivna verktyg och stödlager. De kraftfulla maskinerna möjliggör simultant balanserad 4-axlig svarvning för maximal avverkning med övre och nedre revolvern.

    Den programmerbara dubbdockan har en så kallad ”built-in” pinolrörelse för högsta stabilitet och noggrannhet. Svarvarna har skärkraftsövervakning och Thermo-friendly-concept, det vill säga de är måttstabila maskiner oavsett temperatur.

    Sedan starten hösten 1983 har Robert och Thomas Englund byggt upp en toppmodern verksamhet som består av kvalificerad skärande bearbetning (svarvning och fräsning) i moderna cnc-maskiner.

    Lisjö Produktion erbjuder kundanpassade och kvalificerade arbeten inom ett stort område. Företaget fortsätter att satsa inom automation och har byggt upp en stor erfarenhet inom området. I princip alla maskiner är idag robotbetjänade.

    (Visited 1 times, 1 visits today)

    Relaterade artiklar

    Från hylschuck till 3-backschuck på mindre än en minut

    Nyheter 2023-01-27

    Bystronic-laser med automation till framgångsföretag

    Nyheter 2023-01-26

    Liten smidig prob med stor anpassningsförmåga

    Nyheter 2023-01-25

    PSBB-linan ska möjliggöra tillväxt för MIM Construction

    Nyheter 2023-01-23

    Verkstadstidningen
    Box 2082
    169 02 Solna
    08-514 934 00

    Besöksadress
    Vretenvägen 6
    171 54 Solna

    Chefredaktör
    Per Sjögren
    08-514 934 06
    per.sjogren@vtf.se

    (Visited 1 times, 1 visits today)
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Verkstadstidningen

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.