Genom att integrera ett palettmagasin med en 5-axlig fleroperationsmaskin innebär att verkstadsföretaget får mycket hög produktivitet och har flexibilitet i produktionen. En tillverkare av palettmagasin är Erowa som har en ny modell, Robot Compact 150.
Erowa AG är ledande när det gäller produkter för automation och precisionsbearbetning. Det schweiziska företaget tillverkar bland annat modulära fixtur- och uppspänningssystem, till exempel nollpunktsystem.
Erowa är också känt för sina paletthanteringssystem och robotar som möjliggör att även automatiserad produktion av små serier eller enstaka komponenter kan utföras med hög produktivitet och lönsamhet.
Erowas palettmagasin går under namnet Robot Compact och finns i modellerna 80 och 150, de är lättskötta och kostnadseffektiva.
–Robot Compact är mycket utrymmeseffektiva system som tar lite plats, säger Ola Melin på dotterbolaget Erowa Nordic
Till exempel upptar Robot Compact 80 en golvyta på endast två kvm.
–Det är också god ergonomi för CNC-operatörer i robotsystemen, bland annat är det mycket enkelt att byta detaljer vid ladd-stationen, säger han.
Robot Compact 150 som introducerades på EMO-mässan i höstas är den utökade versionen i serien med högre kapacitet, större magasin, längre räckvidd och möjligheten att hantera tyngre detaljer. Compact 150 klarar ämnen/detaljer upp till 150 kg och Compact 80 tar vikter upp till 80 kg.

Foto: Per Sjögren
Att utföra bearbetning i en maskin integrerad med en Robot Compact innebär stora vinster för ett företag.
–Det är en stor skillnad jämfört med manuell betjäning av en fleroperationsmaskin, säger Ola Melin.
Utnyttjandegraden i en manuellt betjänad flerop som enbart är igång under dagtid brukar ligga på 1 200 timmar per år.
–En fleroperationsmaskin som är integrerad med ett Erowa-system kan utnyttjandegraden ligga på upp till 6 000 timmar per år, säger han.
–En manuellt betjänad flerop kanske nyttjas effektivt 5 till 6 timmar per dygn. I en automationslösning kan man köra 18 till 20 timmar per dygn, bearbetning kan ske på kvällar och nätter. Det finns företag som kör dygnet runt i flera veckor. De enda stoppen kan vara för att byta verktyg, städa, med mera. Det går att ladda om verktyg och byta detaljer parallellt med att bearbetning utförs i verktygsmaskinen.
Robot Compact 150 och såväl Robot Compact 80 kan hantera ett stort antal paletter, det kan vara fyrkantiga som runda paletter. Små och stora paletter kan blandas för att på så sätt mer effektivt utnyttja en femaxlig fleroperationsmaskin. Det går att både ha skruvstycke och fixturer i Robot Compact-modellerna.
Robot Compact 150 har redan visats i Sverige, det var under Ravemas julexpo. Palettmagasinet var placerat intill den femaxliga fleroperationsmaskinen Mazak CV5-700 som även den är helt ny på marknaden. CV5-700 har ett bord med diameter 650×500 mm, maskinen klarar arbetsstycken upp till diameter 700×450 mm och maximalt varvtal på spindeln är 12 000 rpm.
Automation är vanligt förekommande inom den svenska verkstadsindustrin på både stora som mindre verkstäder. Trots att automation ger många fördelar finns är det rätt många verkstäder som tvekar till att automatisera. De kan till exempel hävda ”vi har inga stora serier och därför behöver vi inte automatisera”.
Men som denna artikel påvisar är ett Erowa-system flexibelt och medför att såväl serieproduktion som mindre serier och fåstyckstillverkning kan utföras med hög lönsamhet.
Robot Compact kan även betjäna andra maskintyper, till exempel gnist- och slipmaskiner.

