Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Iscars multitandade gängskär minskar cykeltiden med upp till 75 procent
    Iscar

    Iscars multitandade gängskär minskar cykeltiden med upp till 75 procent

    2026-03-25
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Iscars multitandade gängskär för utvändig gängsvarvning, QUICK-THREAD, är en lösning som kombinerar hög produktivitet och hög noggrannhet.

    De nya gängskären är utvecklade för att kraftigt reducera antalet passeringar vid gängsvarvning, vilket resulterar i kortare cykeltider, ökad stabilitet och förbättrad processekonomi.

    Den innovativa bearbetningsstrategin innebär att cirka 66–75 procent av materialet avlägsnas i första passeringen, medan resterande 25–34 procent tas i den andra. Detta minskar inte bara bearbetningstiden utan bidrar även till jämnare belastning och längre verktygslivslängd.

    Hög precision och ytfinhet

    QUICK-THREAD-skären är tillverkade med helslipade fullprofilgeometrier, vilket säkerställer hög dimensionsnoggrannhet och utmärkt ytfinhet. Sortimentet täcker flera gängstandarder, inklusive ISO-metrisk, Unified, Whitworth samt NPT.

    Robust skärsort för krävande applikationer

    Skären tillverkas i den beprövade, slitstarka PVD-belagda sorten IC908, vilken är en stark submicron-sort som motverkar skärbrott, förhindrar löseggsbildning och har bra motstånd mot plastisk deformation. De nya skären är dessutom fullt kompatibla med standardhållare, vilket gör övergången enkel utan behov av nya verktygssystem.

    (Visited 10 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Med AI kan produktiviteten inom maskinbearbetningen ökas

      Nyheter 2026-07-16

      Masentia visar högeffektiv produktionscell

      Nyheter 2026-07-15

      I framtidens fabrik är operatörer och robotar kollegor

      Nyheter 2026-07-14

      Nanoker industrialiserar mikrovattenskärning för avancerade keramer

      Nyheter 2026-07-13

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2026 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.