Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Inducore förvärvar Presona AB
    Näst längst till höger ses Magnus Biesse, koncernchef för Inducore.
    Näst längst till höger ses Magnus Biesse, koncernchef för Inducore.

    Inducore förvärvar Presona AB

    2025-07-30
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Industrikoncernen Inducore AB tecknade den 16:e juni 2025 avtal om att förvärva samtliga aktier i Presona AB.

    Presona AB, med sitt säte i Tomelilla, är en av världens ledande leverantörer och tillverkare av avancerade balpressar med förpressteknik för effektiv hantering av material som papper, plast och hushållsavfall.

    Modellprogrammet är omfattande. Företaget har höga krav på prestanda och driftsäkerhet och innefattar även komprimatorer, kvarnar och lufttransportsystem. Bolaget har en global marknad och har hittills levererat lösningar till över 65 länder med en omsättning om cirka 135 miljoner kronor.

    Med sina 32 medarbetare är Presona en viktig aktör för utvecklingen inom kvalitativ och hållbar avfallshantering.

    Förvärvet är en del av Inducores långsiktiga strategi att växa med egna produkter och bolaget kommer att
    integreras i affärsområdet System Solutions och tillträde sker den 30:e juni 2025.

    –Inducore har en gedigen industriell kompetens och är rätt strategisk ägare för Presona. Jag ser stora möjligheter i att bli en del av en större industrikoncern, samtidigt som Presona kan stärka sitt eget varumärke, säger Stefan Bengtsson, styrelseordförande i Presona AB.

    Magnus Biesse är koncernchef för Inducore:
    –Vi är glada att välkomna Presona till Inducore. Bolaget passar väl in i vår strategi och vi ser fram emot att utveckla verksamheten långsiktigt vidare tillsammans med teamet i Tomelilla.

    Inducore AB är en privatägd industrikoncern grundad 1997 i Västerås. Koncernen omfattar 21 bolag, uppdelade i tre olika affärsområden; System solutions, Components och Truck Bodies.

    Koncernen finns idag i fyra länder, med över 1 000 anställda och har en omsättning på 2,5 miljarder kronor.

    (Visited 3 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      En flexibel plattform för motorfeedback

      Nyheter 2025-07-31

      Isoleringslack tas bort med Trumpf-laser

      Nyheter 2025-07-28

      Alvöen levererar Kimla CNC BPF till Opido Plast 

      Nyheter 2025-07-24

      Ett mycket bra val för moderna borrapplikationer

      Nyheter 2025-07-23

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.