Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Högre produktivitet med Trumpfs nya system
    Trumpfs automatiserade urladdningssystem är den saknade länken i den helt automatiserade processkedjan för rörbearbetning. Foto: Trumpf
    Trumpfs automatiserade urladdningssystem är den saknade länken i den helt automatiserade processkedjan för rörbearbetning. Foto: Trumpf

    Högre produktivitet med Trumpfs nya system

    2024-06-04
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Trumpf har introducerat ett nytt automatiserat utmatningssystem för sina rörlaserskärmaskiner i TruLaser Tube 5000- och 7000-serien.

    En maskin i TruLaser Tube-serien, som är utrustad med automatiskt urladdningsgränssnitt med längsgående bandtransportör, kan automatiskt föra bort skurna rör från maskinen till ett automatiseringssystem. Därefter sorteras de skurna detaljerna eller levereras till nästa produktionssteg för ytterligare bearbetning. Det automatiserade utmatningssystemet förhindrar att fel uppstår och minskar operatörens arbetsbelastning.

    –Denna teknologi är ytterligare ett exempel på hur Trumpf tillhandahåller lösningar som möter företagens verkliga behov inom metallbearbetningsindustrin. Laserskärning av rör innebär en hög arbetsbelastning för operatören, vilket kan vara mycket utmanande för många företag, säger Raphael Heinzelmann, produktchef för TruLaser Tube på Trumpf, i ett pressmeddelande.

    Han fortsätter:
    –Vår lösning hjälper företag att tackla bristen på kvalificerad arbetskraft samtidigt som kapacitetsutnyttjandet förbättras. Resultatet blir högre produktivitet och ökad konkurrenskraft. Jämfört med många andra tekniker kräver laserskärning av rör betydande operatörsengagemang.
    Trumpfs rörlaserskärmaskiner i TruLaser Tube-serien är mycket produktiva, det innebär att en operatör behöver vara tillgänglig med regelbundna intervaller för att ta bort och sortera de skurna rören.

    När det, som idag, råder brist på kvalificerad arbetskraft kan det vara svårt för ett företag att hitta personal för att utföra denna uppgift. Dessutom tenderar de skurna rören att vara stora och svårhanterliga, många operatörer är ofta ovilliga att ta på sig detta jobb. Trumpfs automatiserade utmatningssystem hjälper till att lösa detta dilemma.

    (Visited 155 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      Generationsskifte i Edströms – Viktor Wessbo blir ny koncern-vd

      Nyheter 2025-07-01

      Seco Component Guidance ger kunder tillgång till anpassade verktygsrekommendationer på begäran

      Nyheter 2025-06-30

      Teknikföretagens 33 förslag för ett starkare tekniksverige

      Nyheter 2025-06-27

      Finepart Sweden får order på 73 000 euro för precisionsskärning

      Nyheter 2025-06-26

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.