Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Haas-maskinen installerades snabbt
    Investering gav omedelbart effekt i produktionen och markerar starten på en ny fas i Lövstål Verktygs utveckling.
    Investering gav omedelbart effekt i produktionen och markerar starten på en ny fas i Lövstål Verktygs utveckling.

    Haas-maskinen installerades snabbt

    2025-06-16
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Efter en tids övervägande tog Lövstål Verktyg beslutet – och när det väl var dags gick det snabbt. I april blev affären klar och redan en månad senare var den nya maskinen, Haas VF 4SS, installerad och klar för produktion.

    En ovanligt snabb och smidig process som ger direkt effekt i verkstaden. Det var Lövstål Verktygs första maskininvestering på mycket länge.

    –Vi hade haft flera olika lösningar uppe på bordet, men när alla parametrar vägdes in blev Haas VF 4SS ett självklart val. Arbetsområdet passade perfekt för kundens behov och med den utrustningsnivå som maskinen har, får Lövstål en rejäl uppgradering, säger Filip Magnusson, maskinsäljare på Edströms Maskin.

    –Samarbetet med Edströms har fungerat otroligt bra från start. De har varit lyhörda, engagerade och snabba med att hitta lösningar som passar vår verklighet. Proben för nollning av detalj och verktyg har verkligen förenklat vårt arbete, särskilt eftersom vi kör mycket enstycksdetaljer. Det sparar tid och minskar risken för fel, vilket gör stor skillnad i vardagen, säger Fredrik Lövstål på Lövstål Verktyg. 

    Snabb leverans = direkt effekt

    Att maskinen kunde levereras och installeras på bara några veckor efter att affären blev klar har varit en nyckelfaktor. Deras Haas VF 4SS är utrustad med en spindel som kan rotera upp till 12 000 rpm, 30+1 verktygsplatser, kylning genom spindeln, programmerbart kylmedelmunstycke, oljedimavskiljare och mycket mer.

    –Vi vet hur viktigt det är att en investering inte blir ett avbrott, utan snarare en skjuts framåt. Den här snabba leveransen gjorde att Lövstål kunde ställa om och börja nyttja kapaciteten i maskinen direkt – utan att tappa fart i produktionen, avslutar Filip Magnusson. 

    (Visited 43 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Europapremiär för ny Okuma

      Nyheter 2025-07-10

      En gigant har skapats

      Nyheter 2025-07-09

      Högskolan Väst storsatsar på AI

      Nyheter 2025-07-07

      Duroc köper Chuckcenter

      Nyheter 2025-07-04

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.