Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Franskt företag investerar i ett andra Finecutsystem
    Finecut från Finepart

    Franskt företag investerar i ett andra Finecutsystem

    2026-07-24
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Knappt ett år efter att Fineparts teknologi togs i industriell produktion hos bolagets franska kund väljer kunden att investera i ett andra Finecutsystem. Finepart Sweden AB har därmed erhållit en uppföljningsorder värd cirka 4 580 000 kronor med planerad leverans i oktober 2026.

    Den första investeringen offentliggjordes i juli 2025 och avsåg kundens första Finecutsystem för industriell volymproduktion av avancerade komponenter.

    Den nya investeringen innebär att kunden nu utökar sin produktionskapacitet genom ytterligare ett Finecutsystem.
    Ordern omfattar leverans av ett komplett Finecutsystem inklusive installation, utbildning och driftsättning.

    Affären är ytterligare ett exempel på hur befintliga produktionskunder väljer att investera i ökad produktionskapacitet efter att Finecutsystem tagits i industriell drift. När Finecutsystem används i kontinuerlig produktion skapas samtidigt förutsättningar för återkommande intäkter från service, förbrukningsmaterial, reservdelar och framtida uppgraderingar.

    –Att en kund väljer att investera i ett andra Finecutsystem efter knappt ett års industriell produktion är ett tydligt uttryck för det förtroende kunden har för vår teknologi. Vi är mycket glada över att fortsätta utveckla samarbetet med kunden som ställer krav på precision, kvalitet och repeterbarhet, säger Lars Darvall, vd för Finepart Sweden.

    Finepart har under de senaste åren erhållit flera uppföljningsordrar från befintliga kunder. De utgör en viktig del av Fineparts långsiktiga tillväxtstrategi och speglar hur Finecutsystem etableras som produktionsutrustning hos kunder med höga krav på precision, materialintegritet och repeterbarhet.

    I en Finecut utförs mikro-vattenskärning, vilket ger möjligheter att bearbeta i nya och svårbearbetade material som efterfrågas i bland annat elektronikbranschen och inom finmekanisk industri.

    (Visited 2 times, 2 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Färre truckar har inneburit tryggare arbetsplats vid Skandia Elevator

      Nyheter 2026-07-23

      Servoelektriskt hos Prima Power

      Nyheter 2026-07-22

      RISE stöttar uppskalning av batteriteknik för energilagring

      Nyheter 2026-07-21

      Med Auto TCP Calibration Tool kan automatiserad kalibrering utföras

      Nyheter 2026-07-20

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2026 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.