MaskinFransson har sålt en Hedelius Tiltenta 7 NEO 2R till Amexci AB i Örebro. Med investeringen framtidssäkrar Amexci sin kapacitet. Hedelius-maskinen kommer att levereras och installeras under april 2025.
Ett av årets riktigt roliga maskinprojekt tycker de på MaskinFransson som har fått förtroendet att leverera en Hedelius Tiltenta 7 NEO 2R 3600 till Amexci. Maskinen är en femaxlig fleroperationsmaskin utrustad med en 37 kW:s spindel som roterar upp till 18000 rpm.
Arbetsområdena för XYZ är 3600/700/695 mm och den är utrustad med dubbla rundbord och partitionsvägg. De två integrerade rund-borden och partitionsväggen ger Amexci möjligheten till 5-axlig simultanbearbetning och pendelkörning mellan de båda borden.
Nollpunktsystemet och partitionsväggen möjliggör körning på ena sidan samtidigt som man snabbt och smidigt kan plundra och ladda nya detaljer på den andra sidan.
Ett extra magasin med sina 180 verktygsplatser ger totalt plats för 225 verktyg. Investeringen innebär en betydande effektivisering av Amexcis produktionsprocess, särskilt eftersom deras detaljer ofta är mycket komplexa och kräver längre inkörningstid.
–Med den här investeringen har vi inte bara mött dagens behov, utan även framtidssäkrat vår kapacitet. Möjligheten att i framtiden ta bort partitionsväggen gör att vi kan bearbeta ännu större detaljer i takt med att 3D-skrivartekniken utvecklas och tillåter ännu större utskrifter, säger
Alexander Magnusson, produktionschef på Amexci.
Han fortsätter:
–Vi ser fram emot ett långsiktigt samarbete med MaskinFransson och Hedelius. Vi är övertygade om att denna investering kommer att stärka vår position inom avancerad tillverkning.
Med Amexci:s expansion till en skräddarsydd produktionsanläggning för industriell 3D-printing i metall i Örebro utökade företaget också sin maskinpark med skrivare som kan tillverka komponenter i större format, upp till 600x600x600 millimeter.
Detta skapade ett behov av att investera i en CNC-maskin som kan hantera dessa större detaljer. Efter en noggrann utvärdering av olika maskiner och leverantörer föll valet på Hedeliuis Tiltenta 7 NEO 2R 3600.
Amexci är ett ledande företag inom additiv tillverkning och specialiserade på industriell 3D-printing i metall. Med två högteknologiska produktionsanläggningar i Sverige och Finland erbjuder företaget expertis från tidig utveckling till fullskalig serieproduktion genom företagets team av experter inom design, simulering, produktion och materialanalys.