Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Eurosteel fick en triss med Zayer
    Avståndet i portalfräsen mellan portalerna där Lichrons representant, Anders Ernér och Eurosteels tekniske chef, Henrik Täck står, är 2500 mm. Foto: Anders Eliasson  

    Eurosteel fick en triss med Zayer

    2023-10-17
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Eurosteel i Nybro har nu fått sin tredje Zayermaskin installerad. Denna gång är det en Arion 4000 en portalfräsmaskin. Lichron i Skövde har sålt maskinen.

    Vid en rundvandring hos Eurosteel Nybro AB imponeras man över dimensionerna på maskinerna och tjocklekarna på plåtarna som ligger prydligt upplagda. Sällan staplade ovanpå varandra, för här är grovplåt med 300 mm i tjocklek inte ovanligt.

    –Vi omsätter runt 8000 ton stål om året, det blir sådana mängder när vi sällan håller oss under 10 mm, säger Henrik Täck, som är teknisk chef med ansvar för underhåll och investeringar på Eurosteel. 

    Eurosteel fyller 50 år i år och bygger nu vidare på sin framgång med kvalificerade stålkomponenter till svensk och nordisk industri, oftast i de grövsta dimensionerna.

    Storleken har betydelse

    Volvo, ABB, Alfa Laval, Emba Machinery och många andra kunder med behov av större maskinkomponenter har genom åren funnit Eurosteel som en pålitlig leverantör.

    –Vi är experter på gas- och plasmaskärning av alla typer av stål från ordinärt till höghållfast stål i många grovlekar och speciellt i de största dimensionerna. I en av våra gasskärmaskiner kan vi ta in en plåt på 2,5 x 12 meter där vi kan skära med åtta brännare samtidigt, berättar Henrik Täck. 

    Även om man gärna tillverkar detaljer i serietillverkning är det enstyckstillverkningen som är det vanligaste. Vid ett tillfälle tillverkades en avancerad maskindel på sju ton. Då gäller det att ha tusendelarna på rätt ställe!

    Fåstyckstillverkning med precision.

    Det säger sig självt, vid fåstyckstillverkning gäller det att allt blir rätt på en gång, även ett kasserat ämne på ett par hundra kilo innebär ett dyrt misstag och därför är ödmjukheten stor inför varje projekt.

    –Maskinparken är dimensionerad för att hantera de största och tyngsta uppdragen, säger Henrik Täck.
    Vi vandrar runt i lokalerna och stannar till vid en bäddfräs med de imponerande måtten 5000 x 1500 x 1500 mm i arbetsområde.

    I nästa lokal står en ännu större maskin, en nyinstallerad portalfräsmaskin från Zayer. Det är Arion 4000, en maskin unik för Sverige.

    –Det är den första i Sverige, och den installerades i somras. Maskinen har en motoreffekt på 43 kW och 1200 Nm vilket öppnar för all den styrka och precision man kan önska sig, säger Henrik Täck. 

    Portalfräsmaskinen är snudd på overkligt stor. Med sitt arbetsområde på 4000 x 3100 x 1200 och ett fräshuvud som med två axlar vrider verktyget en tusendels grad i 360 000 positioner finns inga begränsningar överhuvudtaget utan öppnar möjligheten för en mycket hög exakthet.

    En erfaren operatör

    Den nya portalfräsen levererades av Lichron som nu fick äran att installera den tredje maskinen från Zayer hos Eurosteel. Den första köptes redan 1996, den andra 2015.

    Den erfarne medarbetaren Rolf Gustavsson vid portalfräsen Zayer Arion 4000. Den har en spindelmotor på hela 43 kW och kan positioneras med en tusendels grad i 360 000 olika positioner. Foto: Anders Eliasson 
    Den erfarne medarbetaren Rolf Gustavsson vid portalfräsen Zayer Arion 4000. Den har en spindelmotor på hela 43 kW och kan positioneras med en tusendels grad i 360 000 olika positioner. Foto: Anders Eliasson 

     

    Maskinoperatören Rolf Gustavsson har laddat den nya Zayern med ett enormt ämne som ska bearbetas. Rolf Gustavsson, som har arbetat 29 år på verkstaden i Nybro, lovordar den nya portalfräsmaskinen med styrsystem från Heidenhain som är enkelt och logiskt, konstaterar han.

    Framtiden säkrad

    Med investeringen av den imponerande portalfräsen skickar Eurosteel ut signalen om att de tror på framtiden och är redo för alla större utmaningar deras kunder ger dem.

    Avslutningsvis ett par rader om att Eurosteel tänker energismart. På taket finns 1900 solpaneler på en Megawatts effekt. Pressmeddelande från Lichron som har kompletterats med text från Verkstadstidningen.

    (Visited 115 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Ett samarbetsavtal för att stärka Nordens plast- och gummiindustri

      Nyheter 2025-05-12

      Så lockar Lernia fler kvinnor till bristyrken som montör och CNC-operatör

      Nyheter 2025-05-09

      Opima förvärvar Landqvist Mekaniska Verkstad AB

      Nyheter 2025-05-08

      En arena där hållbarhet, teknik och material möts

      Nyheter 2025-05-08

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.