I slutet av juli i år förvärvade Dacke Industri 80 procent av aktierna i Blink S.r.l, en tillverkare av CANbus-baserade knappsatser och joysticks. Den nuvarande ledningen inom Blink S.r.l. kommer att behålla resterande andel i bolaget.
Förvärvet av det italienska bolaget är ett strategiskt steg som ytterligare stärker Dackes närvaro på den europeiska marknaden och kompletterar företagets sortiment av produkter för styrsystem.
–Blinks expertis kring kundspecifika CANbus-baserade system utgör ett värdefullt tillskott som stärker och kompletterar vårt nuvarande sortiment. Med Blink S.r.l. som en del av Dacke Industri kommer vi att öka vår konkurrenskraft och få långsiktig framgång, säger Lars Åleby, president för Electronics inom Dacke Industri och styrelseordförande för Blink S.r.l.
Genom köpet kan Dacke Industri bredda sitt erbjudande till OEM-kunder och utöka sitt utbud av kundanpassade komponenter och system. Blink kommer att ingå i Dacke–division Electronics. I denna division har Dacke samlat expertis inom styrsystems-baserade produkter och tjänster och bolagen kan dra nytta av samverkan inom hela gruppen.
Blink har ett mångsidigt produktutbud som vänder sig till en rad olika sektorer, bland annat väg- och terrängfordon, jordbruksmaskiner, sjöfart och motorsport.
Blink S.r.l är känt för sin innovationskraft, sina stora möjligheter till kundanpassningar, korta leveranstider och höga kvalitet. Med sin närvaro i Europa, Nordamerika, Australien, är företaget en välkänd aktör med en bred internationell kundbas.
Riccardo Arienti är vd och delägare för Blink S.r.l:
–Vi är stolta över att nu bli en del av Dacke Industri – en grupp som delar våra värderingar kring teknik, kundfokus och hållbar tillväxt.
Han fortsätter:
–Vårt partnerskap markerar början på ett nytt och spännande kapitel för Blink. Det ger oss möjlighet att behålla den flexibilitet och innovationskraft som präglat vår identitet, samtidigt som vi får tillgång till styrkan, kompetensen och det industriella samarbetet inom en större grupp.
Huvudkontoret för Blink S.r.l. ligger i Milano. I USA och i Australien finns försäljningskontor. Bolaget har totalt cirka 22 medarbetare samt en årlig omsättning på cirka 9 miljoner euro.