Verkstadstidningen
    Facebook Twitter Instagram
    Verkstadstidningen Verkstadstidningen
    Prenumerera på vårt
    nyhetsbrev
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » En profilprojektor för mätningar i tuffa miljöer

    En profilprojektor för mätningar i tuffa miljöer

    2022-01-26
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Mitutoyo har lanserat en profilprojektor som säkerställer tillförlitliga mätningar i tuffa miljöer och har en ny ljuskälla. Den nya profilprojektorn PJ-Plus är perfekt anpassad för tillverknings- och processlinjer som kräver 2D–kvalitetssäkring.

    Efterträdaren till Mitutoyos välkända PJ-3000, den helt nya PJ-Plus med dess moderna egenskaper, säkerställer tillförlitliga mätningar i tuffa miljöer som konventionella modeller normalt inte är lämpliga för.

    Genom anpassning av modern teknik till en mångårig standard för tvådimensionella beröringsfria mätningar, förbättrar Mitutoyo funktionerna och möjligheterna för deras profilprojektorlinje.

    Profilprojektorn PJ-Plus utvecklades med hjälp av LED-belysning som dess ljuskälla och med en kylningsmetod som inte kräver fläktar. Designen sparar energi och gör det samtidigt mer motståndskraftigt i produktionsmiljöer då inga föroreningar kan sugas in.

    Den nya ljuskällan förbättrar energieffektiviten och hållbarheten i verkstadsmiljöer. Ljuskällan ökar även belysningens livslängd med cirka 50 procent och upprätthåller en konsekvent optisk prestanda utan försvagning under hela dess livslängd.

    Genom att använda ytterligare hårdvara, kan de begränsningar som hämmar konventionella profilprojektorer undvikas. För snabbare mätningar, med hjälp av en kombination av M2-programvara och en hårkorsenhet, är automatisk kantdetektering möjlig med PJ-Plus, vilket eliminerar behovet av exakt, manuell positionering och ökar noggrannheten.

    (Visited 3 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

    Relaterade artiklar

    Stålåret 2022 – en utmanande omvärld med fortsatt fokus på en hållbar och konkurrenskraftig järn- och stålindustri

    Nyheter 2023-02-07

    Industrianläggningen sparar över €40 000 per år efter att ha optimerat sitt tryckluftssystem med CEJN-produkter

    Nyheter 2023-02-06

    Ny verkstad för underhåll av järnvägsfordon invigd i Hallsberg

    Nyheter 2023-02-03

    Indutrade förvärvar tysk tillverkare av små precisionsverktyg

    Nyheter 2023-02-02
    Hannover Messe

    Verkstadstidningen
    Box 2082
    169 02 Solna
    08-514 934 00

    Besöksadress
    Vretenvägen 6
    171 54 Solna

    Chefredaktör
    Per Sjögren
    08-514 934 06
    per.sjogren@vtf.se

    (Visited 1 times, 1 visits today)
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Verkstadstidningen

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.