Verkstadstidningen
    Facebook Twitter Instagram
    Verkstadstidningen Verkstadstidningen
    Prenumerera på vårt
    nyhetsbrev
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Den senaste tekniken visas i Värnamo
    Femaxliga Heller HF3500 visas hos Masentia. Foto: Heller

    Den senaste tekniken visas i Värnamo

    2023-04-19
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Den 10-11 maj arrangeras Värnamo Industriexpo eller VIX som det också brukar kallas. VIX är ett arrangemang med flera parallellt genomförda öppna hus i Värnamo. Eventet genomförs vartannat år och i år deltar 14 företag, som tillsammans med Värnamo Näringsliv, arrangerar eventet.


    Utställarna är företag som säljer produkter och tjänster till verkstadsindustrin. Arrangörsföretagen har också medutställare, det är inte ovanligt att vissa av utställarna har över dussinet medutställare.
    På VIX demonstreras toppmodern teknik inom skärande bearbetning och plåtbearbetning. Utöver det demonstreras intressant automation och mycket mer därtill.

    I stort sett det som visas under dagarna i Värnamo har demonstrerats på mässor som till exempel EMO, Euroblech, med mera. Det är långt ifrån alla inom verkstadsindustrin som får åka på mässor utomlands för att studera den senaste tekniken. De har nu chansen titta på tekniken i Värnamo. VIX är med andra ord ett viktigt event.

    Ravema demonstrerar bland annat rörlaserskärning. Foto: Per Sjögren
    Ravema demonstrerar bland annat rörlaserskärning.
    Foto: Per Sjögren

    Ett företag som brukar delta på VIX är Masentia som har flyttat till nya lokaler och har en demohall på 320 kvm. Demohallen är full med intressant teknik, bland annat den femaxliga horisontella fleropen Heller HF3500. Enligt Masentia är Heller HF3500 femaxlig produktivitet på hög nivå.

    En annan av utställarna är Ravema som bland annat demonstrerar rörlaserskärmaskinen Mazak FG-220 Fiber.
    Maskinen har en totallängd på 21 meter, det går att få en FG-220 med en totallängd på 30 meter. FG–220 är en 3D-laserskärmaskin med en maxeffekt på fyra kW och där laserkällan är fiberlaser.

    De 14 utställarföretagen är – Mekana Maskin, Herber, Din Maskin, Masentia, Salvagnini, Ravema, Bromi-Gruppen, Edge Technology, DynaMate, PLM, Norima Machine Tools, Lenima, LPV Verktygsmaskiner och Mitutoyo Scandinavia.

    (Visited 110 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

    Relaterade artiklar

    Nytt projekt ska matcha metallindustrins kompetensbehov

    Nyheter 2023-10-03

    Ännu lägre energiförbrukning i AP&T:s servohydrauliska press

    Nyheter 2023-10-03

    Komplett katalog för djuphålsborrning

    Nyheter 2023-10-02

    Ännu en robot från Yaskawa när det gäller samarbete människa och robot

    Nyheter 2023-10-02

    Verkstadstidningen
    Box 2082
    169 02 Solna
    08-514 934 00

    Besöksadress
    Vretenvägen 6
    171 54 Solna

    Chefredaktör
    Per Sjögren
    08-514 934 06
    per.sjogren@vtf.se

    Få nyheter i mailen
      © 2023 Verkstadstidningen

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.