Verkstadstidningen
    Facebook Twitter Instagram
    Verkstadstidningen Verkstadstidningen
    Prenumerera på vårt
    nyhetsbrev
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Bystronic-laser med automation till framgångsföretag
    Grundarna av NMP–Lego, Niklas Johannesen, Måns Stegevi och Peter Johnsson, ser ljust på framtiden. Foto: Industribilder.se

    Bystronic-laser med automation till framgångsföretag

    2023-01-26
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    NMP Lego AB i Vittsjö har köpt ytterligare en fiberlaserskärmaskin från Bystronic Scandinavia. Denna gång blev det en BySmart Fiber på 6 kW som har integrerats med Bystronic automationsprodukt ByTrans.


    Underleverantörsföretaget NMP-Lego AB i Vittsjö grundades 2015 av de tre arbetskamraterna Nicklas Johannesen, Måns Stegevi och Peter Johnsson. De övertog en äldre verksamhet där de var anställda. Nicklas, Måns och Peter använde initialerna i sina förnamn för det nya bolagsnamnet och bestämde sig för att satsa.

    Det har gått bra kan man konstatera. Omsättningen det första året var runt fyra miljoner, idag är siffran 21 miljoner, detta pandemin till trots. 2015 hade företaget ett par anställda.

    –Idag är vi elva medarbetare och vi ser ljust på framtiden, säger Nicklas Johannesen.

    Investerade i en fiberlaser

    År 2017 var Vittsjöföretaget en av de första i landet som investerade i en fiberlaser på tio kW från Bystronic.

    –Vi var en av de tidigaste och absolut det minsta företaget som investerade i en så pass kraftfull fiberlaserskärmaskin, det visade sig vara en riktig satsning och den har gått dygnet runt från måndagsmorgon till fredagseftermiddag sedan dess, säger Måns Stegevi.

    2019 köpte företaget en ny kantpress, en Bystronic Xpert 80 och förra året installerades Bystronic–lasern på sex kW fiberlaserskärm ihop med automationsprodukten ByTrans.

    –ByTrans innebär att vi enkelt kan köra obemannat dygnet runt, säger Måns Stegevi.

    Laddar på eftermiddagen

    Nykomlingen på lasersidan är kopplad till en automation vilken laddas med tre ton plåt per fack. Två fack finns, samt ett tredje där det färdigskurna materialet ryms. Automationen går smidigt och används främst vid längre serier.

    –Det är mest 3 millimeter som vi kör i den och det känns tryggt att man kan övervaka produktionen med sin mobiltelefon hemifrån, säger Peter Johnsson.

    Det bästa målet

    Runt 1500 ton plåt förädlas årligen hos NMP Lego, som namnet antyder är det mest legotillverkning som utförs. NMP har runt 70 återkommande kunder där NIBE, Lokab Systems och Goldschmidt Sweden är några.

    En speciell produkt görs för Unisport och är något alla hockeyintresserade har sett, nämligen målburarna som används i SHL. Då målburarna är förbrukningsvara tillverkas cirka 100 av dem per år i Vittsjö.

    NMP Lego har även egen produkt nämligen pelletsbrännaren Pellx som har tillverkats i huset sedan bolaget grundades.

    Den ”gamla” lasern på 10000W har sedan starten under hösten 2017 gått 6000 timmar. Laseroperatören Mattias Bergstrand kallar den ”sin” maskin! Foto: Industribilder.se
    Den ”gamla” lasern på 10000W har sedan starten under hösten 2017 gått 6000 timmar. Laseroperatören Mattias Bergstrand kallar den ”sin” maskin! Foto: Industribilder.se
    (Visited 9 times, 1 visits today)

    Relaterade artiklar

    Från hylschuck till 3-backschuck på mindre än en minut

    Nyheter 2023-01-27

    Liten smidig prob med stor anpassningsförmåga

    Nyheter 2023-01-25

    PSBB-linan ska möjliggöra tillväxt för MIM Construction

    Nyheter 2023-01-23

    Brikettpress kan reducera kostnader

    Nyheter 2023-01-20

    Verkstadstidningen
    Box 2082
    169 02 Solna
    08-514 934 00

    Besöksadress
    Vretenvägen 6
    171 54 Solna

    Chefredaktör
    Per Sjögren
    08-514 934 06
    per.sjogren@vtf.se

    (Visited 1 times, 1 visits today)
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Verkstadstidningen

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.