I början av november invigde Mekana Maskin sina nybyggda lokaler. Parallellt med detta genomfördes en maskinutställning med sju utställda maskiner.
Mekana Maskin i Örebro representerar bland annat fabrikat som Biglia, MTE, Juaristi och Axile. Flera av deras leverantörer tillverkar stora maskiner som till exempel MTE och Juaristi. Dessa varumärken fanns av förklarliga skäl inte med under utställningen eftersom de är för stora för att ta in i maskinhallen.
Däremot ställdes en Biglia 620 YS ut, det är en fleroperationssvarv med y-axel och motspindel.
–Det är en mycket stabil och noggrann svarv som är tillverkad för att kunna producerar 24/7. Det är mycket hög kvalité och det till ett mycket bra pris, säger Johan Martinez, försäljningschef på Mekana Maskin.
Biglia 620 YS har mycket kraftfulla inbyggda motorspindlar (40 kW), gjutet stativ och en kraftfull revolver med 15 stationer. Biglia 620 YS kan utrustas med drivna verktyg och har dubbla C-axlar.
Mekana Maskin har haft framgångar under årens lopp med Biglia.
–Biglia är ett familjeföretag och den ledande tillverkaren i Italien av svarvar, säger Johan Martinez.
En annan av Mekanas leverantörer är tyska Kasto som är en av de ledande tillverkarna i världen av kapmaskiner. På eventet visades Kasto Win 3.6, det är en helautomatisk bandsåg i dubbelpelarkonstruktion för seriekapning. Bandsågen har en frekvensreglerad motor med kuggväxel.
Mekana Maskin ingår i Bromi–Gruppen och därför fanns flera av deras leverantörer på plats i maskinhallen. En av dem var Brother Speedio M200Xd1, det är en multifunktionsmaskin som i grundutförande är en fleroperationsmaskin utrustad med en svarvspindel.
Den kan rotera upp till 2 000 varv per minut. Den är likt andra Brothermodeller snabb, det är korta verktygsväxlingstider och det är snabba accelerationer. I en Speedio M200Xd1 kan verktygsväxlingstider på 0,8 sekunder erhållas, utöver det kan femaxlig simultanbearbetning utföras i maskinen.
Brother har profilerat sig genom att använda BT30-kona i stället för BT40-kona i många av sina maskinmodeller. Enligt Brother räcker det många gånger med en BT30-kona i en fleroperationsmaskin i stället för att använda den kraftigare 40-konan. En Brother med en BT30–kona drar mycket mindre energi jämfört med en maskin med BT40–kona.
Även längdsvarven Citizen M532-VIII-LFV visades. Maskinen har nytt styrsystem med Human Machine Interface (HMI) direkt på pekskärmen.
LFV i maskinbeteckningen står för Low Frequency Vibration. Med denna Citizenutvecklade teknik uppnås högre avverkning, prestandan förbättras och man får högre ytfinhet på svarvade detaljer. Utöver det kan spånor brytas så att spånproblem inte uppstår lika lätt.
Med Citizens teknik kan mycket hög ytfinhet uppnås. Det går att svarva ytor med lika hög noggrannhet som slipade ytor, även vid riktigt små diametrar och i tunnväggigt material.
LFV är en mångsidig teknik som tillämpas i svarvning, ändbearbetning, borrning, djuphålsborrning och gängskärning. LFV-tekniken kan användas för deras längdsvarvar och i maskiner med stångbearbetning.
I Mekanas nya lokaler, som är på 684 kvm, huserar också Holotech som kan erbjuda kunder CAM-program, support och utbildningar.