Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » AnVa Industries har ny koncernchef
    Anva utser ny koncernchef

    AnVa Industries har ny koncernchef

    2026-10-12
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Sedan den första oktober är Fredrik Zöögling koncernchef för AnVa Industries. Han kommer närmast från rollen som koncernchef för Sibbhultsverken Group och var tidigare koncernchef för börsnoterade Profilgruppen.

    Fredrik Zöögling kommenterar:
    –Jag är både glad och ödmjuk inför möjligheten att få leda AnVa Industries i nästa utvecklingsfas. Koncernen har byggt upp en stark position genom engagerade medarbetare, skickliga företagsledningar och ett långsiktigt ägarperspektiv. Jag ser fram emot att lära känna verksamheterna och, tillsammans med organisationen, fortsätta utveckla lönsamhet, tillväxt och värdeskapande för kunder, medarbetare och ägare.

    Fram till första oktober har Lars Christiansson lett verksamheten som interimschef, det har han varit sedan februari 2025. Perioden har kännetecknats av både konsolidering och utveckling. Detta arbete har lett till att koncernen nu under 2026 visar stabila positiva resultat och tillväxt genom förvärv. Lars Christiansson fortsätter att vara verksam i AnVa Industries styrelse, samt styrelser inom systerkoncernen PVI Industries.

    –Jag är stolt över vad vi tillsammans har åstadkommit under de senaste 20 månaderna. AnVa Industries står idag starkare än på länge, med positiva resultat, nya förvärv och en tydlig framtidstro. Jag såg fram emot att få lämna över stafettpinnen till Fredrik Zööling och samtidigt kunna fortsätta mitt engagemang för koncernen i styrelsearbetet, säger Lars Christiansson.

    AnVa Industries är en industrikoncern med huvudkontor i Västerås med 15 operativa dotterbolag. Verksamheten är främst bestående av underleverantörer indelade i tre affärsområden. Det största är AnVa Polymer Solutions som erbjuder krävande komponenter inom gummi och plast. De övriga två är AnVa Industrial Solutions och AnVa Industrial Components som erbjuder leveranser av system och komponenter baserade på plåtbearbetning, svetsning, ytbehandling och montering, samt skärande bearbetning.

    (Visited 1 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Opima köper Victorsson Industrier

      Nyheter 2026-10-09

      Europeisk svarvtillverkare hos Lichron

      Nyheter 2026-10-08

      Större diameter, fler tänder och bättre lönsamhet

      Nyheter 2026-10-07

      Rekordmånga verkstadsbolag väntar sig ökad omsättning – men få planerar ökade investeringar

      Nyheter 2026-10-06

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2026 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.