Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » Utökade bearbetningsmöjligheter med Tungaloys AH6225

    Utökade bearbetningsmöjligheter med Tungaloys AH6225

    2021-06-30
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Den japanska tillverkaren av verktyg för skärande bearbetning, Tungaloy, presenterar nyheten AH6225, en PVD-sort för bearbetning av ISO-M rostfritt stål.

    AH6225 utökar avsevärt applikationer för kontinuerliga till intermittenta svarvningar i ett brett utbud av skärhastigheter, samtidigt som den bibehåller mycket bra verktygslivslängd och tillförlitlighet i svarvning av rostfritt stål.

    En tjock titanrik PVD-beläggning med en utmärkt termisk stabilitet, enligt Tungaloy, har utvecklats specifikt för AH6225. Denna beläggning förhindrar effektivt att kraterförslitning utvecklas på skärets yta. Sorten har ett toppskikt med den senaste titanrika nano-multilagerstrukturen; dess kristallorientering med hög densitet ökar sortens hårdhet för överlägsen slitstyrka.

    AH6225 har också ett nyutvecklat karbidsubstrat som utmärker sig i fråga om brottstyvhet och värmeledningsförmåga. Förbättrad värmeavledning på skärkanten förhindrar plastisk deformation av substratet på grund av termisk stress.

    Bearbetningsbarheten hos rostfria stål varierar enormt från kvalitet till kvalitet beroende på legeringselement, hårdhet och tillverkningsprocesser, vilket i hög grad påverkar livslängden på skäret.

    För att ta itu med denna utmaning innehåller AH6225 den kombinerade dedikerade substratutvecklingen och den senaste beläggningstekniken.

    Tungaloys nya mångsidiga sort ger maximal tillförlitlighet i ett stort antal svarvtillämpningar för rostfritt stål, från fin– till grovbearbetning och från kontinuerliga till avbrutna svarvningar i alla hastighetsområden, samtidigt som den säkerställer lång verktygslivslängd och ett förutsägbart slitagemönster.

    (Visited 9 times, 1 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      MODIG expanderar genom förvärvet av LiCON

      Nyheter 2026-01-30

      Storsatsningen ger PEPAB full kontroll och skapar nya jobb

      Nyheter 2026-01-29

      Anna Falk tar över som vd

      Nyheter 2026-01-28

      Tema innovation och premiär för ny rullformare när Cidan genomförde öppet hus

      Nyheter 2026-01-27

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2026 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.