Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » En flexibel halvautomatisk bockautomat
    tv. Bilden är från Premex och föreställer förformade hårdmetallämnen för tillverkning av specialanpassade fräsar, borrar och brotschar. Foto: Premex
    tv. Bilden är från Premex och föreställer förformade hårdmetallämnen för tillverkning av specialanpassade fräsar, borrar och brotschar. Foto: Premex th.Mikael Gyllhamn är grundare och vd för Scandinavian Carbide Company.

    En flexibel halvautomatisk bockautomat

    2026-09-21
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    En av Prima Powers många modeller är bockautomaten BCe Smart. Förra året introducerade Prima Power BCe Smart+ som kan utrustas med flera tillval för ökad produktivitet.

    Prima Power är en av de stora tillverkarna i världen när det gäller maskiner för plåtbearbetning. För tio år sedan lanserade företaget BCe som de har framgångar med. I denna bockautomat kan bland annat plåtlådor, elskåpspaneler, hyllor, med mera bockas helt färdiga.

    Enligt Prima Power kan en BCe uppnå nå så hög produktivitet att maskinen motsvarar tre till fem konventionella kantpressar, beroende på applikation. En BCe konkurrerar med hög produktivitet, flexibilitet och smart enkel hantering.

    Med den nya modellen BCe Smart+, som är en vidareutveckling av BCe Smart, tar Prima Power nya steg mot hur alltmer effektiv produktion kan utföras. Maskinen är utvecklad för verkstadsföretag som har många olika detaljer och små till medelstora serier. Med andra ord passar maskinen mycket bra för underleverantörer.

    Det som skiljer BCe Smart och Smart+ är bland annat att drivtekniken är annorlunda.

    –BCe Smart har en centrumupphängd axel som håller i bockbladen medan Smart+ har sidupphängda dubbla motorer för att hålla bockbladen. Det innebär att man kan snedställa bockbladen i Smart+, säger Henrik Bergkvist, vd på Prima Power Nordic.

    Att kunna snedställa bockbladen innebär att man på ett effektivt sätt kan vinkelkorrigera osymmetriska produkter.

    –Smart+ kan även utrustas med tillvalet AUT som är extra öververktyg, säger Henrik Bergkvist.

    AUT-systemet kan välja och placera in rätt verktyg för en aktuell bockoperation. Systemet är särskilt värdefullt när man utför en produktion som består av många olika detaljer och bockgeometrier. I praktiken innebär det att rätt verktyg väljs utifrån det programmerade jobbet. Det finns tillgång till en mängd olika profiler gällande AUT-verktygen för att lösa olika åtkomstproblem.

    Olika bockningsoperationer kan även genomföras med olika verktygsuppsättningar och att omställningstiden mellan olika detaljer kan reduceras. Bockautomaten blir också mer lämpad för små och medelstora serier med hög produktvariation.

    BCe Smart+ finns även i en större storlek, 2720 som har en maximal bockningslängd på 2 750 mm. 2220-modellen har en bockningslängd på 2 250 mm.

    Prima Power BCe Smart+ är halvautomatisk. Fördelen med det är, enligt Prima Power, framför allt att maskinen kombinerar automatisk bockning med operatörens flexibilitet vid till exempel in- och utmatningar. Det är snabba omställningar då en operatör kan lägga in nästa ämne manuellt utan att behöva bygga om en avancerad automationslösning för varje ny detalj.

    Operatören sköter den manuella materialhanteringen medan maskinen automatiskt utför själva bockningssekvensen. När plåten väl är inmatad arbetar bockautomaten självständigt. Operatören kan förbereda nästa detalj och sedan snabbt mata in den.

    (Visited 2 times, 2 visits today)
    Per Sjögren

      Relaterade artiklar

      Måns är redo för Yrkes-VM

      Nyheter 2026-09-18

      Alleima investerar i nästa expansionsfas vid produktionsanläggningen i Indien

      Nyheter 2026-09-17

      Pisa-mätningen visar på svensk kunskapskollaps

      Nyheter 2026-09-16

      Finepart får en order värd 545 000 dollar

      Nyheter 2026-09-15

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2026 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.