United Grinding Group och GF Machining Solutions blir United Machining Solutions.
Det strategiska förvärvet som tidigare tillkännagivits är nu slutfört. Med förvärvet av divisionen GF Machining Solutions från Georg Fischer AG utökar United Grinding Group sin portfölj till 15 varumärken. Den nya koncernen verkar under namnet United Machining Solutions och har, med en omsättning på över 1,5 miljarder USD, blivit en av världens största tillverkare av verktygsmaskiner. Antalet anställda är runt 5 000 på över 50 platser runt om i världen.
Företagets huvudkontor ligger i Bern, Schweiz. Stephan Nell, vd för den nya koncernen och tidigare vd för United Grinding Group, kommenterar:
–Det har länge funnits en önskan att slå samman de två företagen. Huvudägarna Rosmarie och Martin Ebner uttryckte sitt fulla stöd för detta strategiskt viktiga steg inom den globala verktygsmaskinindustrin genom att godkänna den kapitalökning som krävdes för att göra visionen till verklighet.
–Det är sällsynt att två företag kompletterar varandra så väl som United Grinding och GF Machining Solutions – inte bara vad gäller produktsortiment, internationell närvaro och kvalitetsförståelse, utan även i företagskultur och medarbetarnas mentalitet. Jag är övertygad om att vi tillsammans kan åstadkomma något stort för våra kunders bästa.
United Machining Solutions består av divisionerna United Grinding och United Machining. United Grinding omfattar varumärkena Mägerle, Blohm, Jung, Studer, Schaudt, Mikrosa, Walter, Ewag och IRPD. United Machining består av Agie Charmilles, Charmilles, Mikron Mill, Liechti, Step Tec och System 3R.
Åtta världsnyheter
Den nya koncernen United Machining Solutions kommer att göra sin officiella debut på EMO Hannover som genomförs mellan den 22 och 26 september. Samtliga varumärken inom koncernen är på plats i Hannover – inte mindre än åtta världsnyheter kommer att visas.