Close Menu
Verkstadstidningen
    Facebook X (Twitter) Instagram
    VerkstadstidningenVerkstadstidningen
    • Hem
    • Annonsera
    • Prenumerera
    • Företagens Webbsida
    • Om Verkstadstidningen
    • Kontakta oss
    • Tidigare utgåvor
    Verkstadstidningen
    Hem » En 3D-skrivare för metall
    Renishaws maskiner för additiv tillverkning kan bygga i en rad olika metaller, inklusive titanlegering Ti6Al4V, koboltkrom, rostfritt stål, nickel-legeringar Inconel 625 och Inconel 718, och aluminiumlegering AlSi10Mg. Foto: Renishaw
    Renishaws maskiner för additiv tillverkning kan bygga i en rad olika metaller, inklusive titanlegering Ti6Al4V, koboltkrom, rostfritt stål, nickel-legeringar Inconel 625 och Inconel 718, och aluminiumlegering AlSi10Mg. Foto: Renishaw

    En 3D-skrivare för metall

    2024-08-09
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Att brittiska Renishaw, som tillverkar utrustningar för mätning, även producerar maskiner för additiv tillverkning är kanske inte lika känt. Renishaws maskiner går under namnet RenAM och i dem tillverkas detaljer och produkter av metall.

    I en RenAM-maskin kan komplexa detaljer/produkter byggas som inte är möjligt med traditionella gjutnings- och bearbetningsmetoder, eller subtraktiva metoder. Detaljer kan vara solida, eller innehålla ihåliga element med eller utan gitterstrukturer.

    En av modellerna är RenAM 500Q som är ett multi-laser-tillverkningssystem där mycket hög produktivitet kan utföras. RenAM 500Q har fyra högeffektslasrar som var och en kan komma åt hela pulverbäddens yta samtidigt.
    Renishaw använder en teknologi med bäddfusion för metallpulver.

    I denna teknik används en högkraftig ytterbium–fiberlaser för att smälta samman fina metallpulver och skapa funktionella tredimensionella detaljer.

    Processen drivs digitalt direkt från CAD-data. För varje lager CAD-data deponeras ett tunt, jämnt lager av fint metallpulver över byggplattan, och de utvalda områdena av pulvret smälts exakt av lasern. Denna process upprepas lager för lager tills byggandet är komplett.

    Renishaws additiva tillverkningssystem kan bygga i en rad olika metaller, inklusive titanlegering Ti6Al4V, koboltkrom, rostfritt stål, nickel-legeringar som Inconel 625 och Inconel 718, och aluminiumlegering AlSi10Mg.

    (Visited 77 times, 1 visits today)
    Verkstadstidningen

      Relaterade artiklar

      Inducore förvärvar Presona AB

      Nyheter 2025-07-30

      Isoleringslack tas bort med Trumpf-laser

      Nyheter 2025-07-28

      Alvöen levererar Kimla CNC BPF till Opido Plast 

      Nyheter 2025-07-24

      Ett mycket bra val för moderna borrapplikationer

      Nyheter 2025-07-23

      Verkstadstidningen
      Box 2082
      169 02 Solna
      08-514 934 00

      Besöksadress
      Vretenvägen 6
      171 54 Solna

      Chefredaktör
      Per Sjögren
      08-514 934 06
      per.sjogren@vtf.se

      Få nyheter i mailen
        © 2025 Verkstadstidningen

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka. Tryck Esc för att avbryta.